Fındıkoba Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fındıkoba Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fındıkoba köyü Of - Fındık oba köyü - Fındıkoba köyü Hakkında bilgi - Fındıkoba köyü resimleri  İlçe : Of

  İl : Trabzon

  İle uzaklığı : 63 Km

  İlçeye uzaklığı :11 Km

  Rakım : 350 M

  Fındıkoba, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir köydür.

  Fındıkoba.mavran,(Mavrandiulya)Bizans,pontus.(Rump ontus Alexcius )dönemine ait. osmanli döneminde,1461de, fed edilerek,osmanli imparatorluğuna katılmıştır. Bölgede yaşayan rumlarla,(Yeni,Bizans) 500 yil, beraber yaşanmış.Ve kültürsel olarak, bir halk gibi beraber, kaynaşmıştı.misionerlerin, fransanin ingildere ve amerikanin, oyununa gelip,yüzyillardir beraber yaşamiş bir halki birbirine soktular.sonra,(rumlar) aynı insanlarin gözetim altinda göc edilmiştir.Tabiki ,osmanli ordusunun korunmasi altinda, bu göc eden milletin, coğunun sağselim yerlerine, ulaştirilmiştir.

  Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur.

  Trabzon iline 63 km, Of ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bölgemizde, ait olan yemek türünde değişik,tadimlar bulunmaktadir.Çoğunlukla,bulunan yöresel yemekler,bölgenin,öz gecmişine aitdir. Anna madde olarak,kara lahana,hamsi,misir,misir unu,kuru,ve taze fasülye,dere yagi,peynir cesitleri,tabi ki cifliklerde(ahırda)yetistirilen,besletilen,hayvanl ar. bol,bol,et olarak tuketiliyor.Bu ham maddelerden,cok değisik yemekler üretiliyor.Tabiki,Rumlarla,paylaştığımız,yöresel yemekler dail.Helede lazot yapraginin,turşusu.Halk dilinde, deyim olan kar çiçeği soğani,ve nice böyle unutulmuş değerli,besinle, yerlerinde yeniden geşif edilmesini bekliyorlar .Meyve olarak.muşmula.Yok olan, meyvelerden.Armut,Bunun cok değisik türlerinden,bulunmaktadır.ayni zamanda.portakal,mandalina.Bol miktarda mevsiminde likarba.TIP te cok degerli bir yemiş.Tabi ki,kiviyi unutmamaliyiz.Cayla,findik,rekabetini saglayamamiştir,ama!güzel karadenizimizde yerini bulmuştur. Doğamizda bulunan, cok türde hayvanlarimiz, yok olmuş.Bu konuda,cok uyarli, ve arayisci olmak lazim.Bolgemizin en değerli olan yesil örtüsünün, tümünün beraber korunmasi icin,Genclerimizden en büyük desteği bekliyoruz. Saygılarımla..

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Merhum Hacı Menşure Kundakçı anısına 10 katlı hastane yaptırılmış olup, halen boş bir durumda görevlilerin atanmasını beklemektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fındıkoba Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş