Fındık Yetiştiriciliği

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fındık Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fındık Yetiştiriciliği

  Lezzetli ve besleyici meyveleri için yetiştirilen fındık ağaçlarının 15 kadar türü vardır. Aslında bu türlerden çoğu çalı ya da ağaççık boyutlarını aşmaz; içlerinde ağaç ka*dar boylananı pek azdır. Huşgiller familyası*nın Corylus cinsini oluşturan fındık türleri kuzey yarıkürenin ılıman bölgelerinde kendi*liğinden yetişir. Ama meyvelerinin değeri daha eskiçağlarda anlaşıldığı için fındık yetiş*tirmeye çok erken tarihlerde başlanmış ve kendi aralarında çaprazlanan türlerden pek çok çeşit elde edilmiştir.
  Fındık ağaçlarının yaprakları oval ya da yürek biçiminde, kenarları dişli, alt yüzleri de tüylüdür. Fındık birevcikli bir bitkidir; yani aynı ağaç hem erkek, hem dişi çiçekler verir. Kışın, henüz yapraklanmamış olan fındık ağaçlan, dallardan sarkan sarı renkli, güzel püsküllerle donanır. Bu sarkık püsküller, ağacın "tırtıl" ya da "kedicik" denen erkek çiçekleridir. Çiçektozları rüzgârla savrularak, tepesindeki kırmızı dişiorganlarıyla birer pomponu andıran, bir araya kümelenmiş kü*çük dişi çiçeklere taşınır.
  Fındığın sert kabuklu, yuvarlak ya da yumurtamsı meyveleri kadeh biçiminde yeşil bir kılıfla sarılıdır ve genellikle iki üç meyve bir arada bulunur. Yenen bölüm, bu sert kabu*ğun içindeki yağlı tohumlardır. Fındık içi dediğimiz bu tohumlar, bitkisel yağlardan başka karbonhidrat, protein, çeşitli vitamin
  ve mineraller içeren değerli bir besindir. Taze, kurutulmuş ya da kavrulmuş olarak yendiği gibi çikolata, pasta, şekerleme ve tatlılara katılır. Ayrıca, tohumlardan çıkarı*lan fındık yağı gıda, eczacılık, sabun ve parfüm sanayisinde kullanılır. Fındık ağacının oldukça sert, sağlam ve esnek olan odunun*dan da özellikle Karadeniz Bölgesi'nde alet sapı, baston ve sandalye gibi eşyalar yapılır.

  Adi fındık (Corylus avellana), Lambert fındığı (Corylus maxima) ve Türk fındığı (Corylus colurna) adıyla tanınan türler Türki*ye'nin yerli bitkileridir. Ama yurdumuzda en çok adi fındık ile Lambert fındığının çaprazlanmasıyla elde edilmiş melez çeşitler yetişti*rilir. Sayıları 20'yi bulan bu çeşitler meyvele*rinin yuvarlak, sivri ya da badem biçiminde oluşuna göre gruplandırılır. İçlerinde en lez*zetlisi, yağ oranı çok yüksek olan tombul Giresun fındığıdır. Tazeyken yenen az yağlı Değirmendere fındığı da İzmit yöresinde yay*gın olarak yetiştirilir.
  Türkiye, 250 milyonu geçen ağaç sayısı ve 280 bin ton dolayındaki kabuklu kuru fındık üretimiyle dünya birincisidir. Fındık ağaçları*nın yüzde 91'i Karadeniz Bölgesi'ndedir ve üretimin yarıya yakınını Ordu ile Giresun illeri sağlar. 19. yüzyıl sonlarından beri dış ülkelere satılan fındık. Cumhuriyet dönemin*de Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği' nin (Fiskobirlik) kurulmasıyla Türkiye'nin en önemli ihraç ürünleri arasına girmiştir.

  Temel Britannica
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fındık Yetiştiriciliği Forum Tarih
Fındık Yetiştiriciliği - Fındık Nasıl Yetiştirilir Doğa ve Bitkiler 8 Ekim 2010
Fındık yetişme koşulları kısaca Doğa ve Bitkiler 1 Şubat 2017
Fındık tüccarı fındığını en iyi şekilde Avrupa'ya nasıl ihraç edebilir? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Fındık en çok hangi bölgede yetişir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Şubat 2014
Fındıklı Makarna Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş