Fındık yağı ve faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 26 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fındık yağı ve faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  TMO tarafından imalatı yaptırılan ve perakende olarak ülke genelindeki 150 satıs noktasında satısa sunulan rafine fındık yağının diğer bitkisel yağlarla karsılastırılması ve insan sağlığına olan faydaları asağıda yer almaktadır:

  • Fındık yağının yağ asitleri bilesiminde % 80 oranında oleik asit bulunmakta olup oran zeytinyağı da dâhil diğer bitkisel yağların üzerindedir.

  • Oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltmakta, kötü kolesterolü (LDL) düsürmekte, iyi kolesterolü (HDL) arttırmakta, kalp damar hastalıklarına karsı koruyucu etki göstermekte, diyabetli hastaların insülin ihtiyacını azaltmakta, kan sekerini düzenlemekte ve tümör gelisimini engelleyerek kansere karsı koruyucu etki yapmaktadır.

  • E vitamini fındık yağında diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda bulunmaktadır.

  • E vitamininin; üreme sistemine olumlu katkıda bulunduğu, alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karsı koruyucu etki yaptığı, vücut hücrelerini koruyarak yaşlanmayı geciktirdiği, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önlediği bilinmektedir.

  • Fındık yağının yanma noktası diğer yağlardan çok daha yüksektir. Yanma ısısı 220 cantigrat olan fındık yağı ısıya karsı en dayanıklı yağdır. Fındık yağı dısındaki diğer yağların, yüksek ısıya dayanamadığından pisirildiklerinde, (özellikle yüksek dereceli kızartmalarda) fiziksel ve kimyasal yapıları değiserek zehirli (toksik) özellikleri açığa çıkmaktadır.

  • Fındık yağının, kızartmalarda kullanıldığında ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur isleri de dâhil her türlü yemek yapımında çok iyi
  sonuçlar verdiği bilinmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş