Ezberi Unutmamak İçin

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ezberi Unutmamak İçin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmam-ı Gazali'nin İhya'da zikrettiğine göre:''Her kim uyuyacağı zaman, Bakara suresinden 163 ve 164.ayetleri okursa, ALLAH sübhanehu o kişiye Kur'an'dan ezberlediklerini unutturmaz.'' (İthaf 5/161)


  bakara 163
  Ve ilâhüküm ilâhün vâhid, lâ ilâhe illâ hüver-rahmânür-rahîm.

  Anlamı:

  Sizin ilahiniz bir ilah (ALLAH)tir. Ondan baska hiç bir ilah yoktur. O Rahman'dir (dünyada bütün yaratiklara merhamet edendir), Rahîm'dir (ahirette yalniz mü'minlere rahmet edendir).

  bakara 164


  İnne fî halkıs-semâvâti vel-ardı vahtilâfil-leyli ven-nehâri vel-fülkilletî tecrî fil-bahri bimâ yenfeun-nâse ve mâ enzelallàhu mines-semâi min mâin feahyâ bihil-arda ba'de mevtihâ ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrîfir-riyâhi ves-sehàbil-müsehhari beynes-semâi vel-ardı leâyâtin likavmin ya'kılûn.

  Anlamı:

  "Kuşkunuz mu var! İşte bakınız gökler ve yeryüzü kozmogonisini vare-dilirken gece-gündüzün değişip mevsimlerin oluşmasında, insanları yararlandırmak amacıyla uzay denizinde süzülüp gidebilen gemi-uçakların çalışmasında, ALLAH'ın atmosfer olayları sonucu indirdiği ve onunla yeryüzünü ölü gibi kış uykusundan uyandırıp canlı tutan ve o canlıların yayılıp beslenmesini sağlayan suyun diriltici özelliğinde, nihayet rüzgârların ve atmosferle yeryüzü arasında mevsimlere göre ayarlı bulutların biçimlendirilmesinde doğa yasaları üzerinde düşünen kesim için nice gizemli formüller vardır."


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ezberi Unutmamak İçin Forum Tarih
Ezberimde Sana Yer Kalmadı ... Üzgünüm Resimli Şiirler 26 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş