Eylemsizlik Kuvveti Nedir - Eylemsizlik Kuvveti Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eylemsizlik Kuvveti Nedir - Eylemsizlik Kuvveti Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eylemsizlik Kuvveti Tanımı - Eylemsizlik Kuvveti Hakkında  Eylemsizlik kuvveti, cisimlere etkiyen kuvvet. Eylemsizlik kuvveti sistemin ivmesiyle zıt yönde oluşur.

  Eylemsizlik kuvveti yoktan var edilemez.Var olan enerjiyi cisim yine kendi halini yani hareketsiz haline dönmek için kendi hareket yönüne zıt bir kuvvet oluşturup kullanır... evrende madde her zaman ilk hareketlerini korumak ister, yani duruyorsa durmak hareket halindeyse o hızda hareke devam etmek ister. cisme bir kuvvet uygulandığında cisim harekete ters yönde cevap vererek ilk halini korumak isteyecektir. işte bu kuvvet eylemsizlik kuvvetidir.

  Bir cisme uygulanan hiçbir kuvvet yoksa ya da cisme uygulana kuvvetlerin bileşkesi 0 ise cisim ya hareketsiz kalır ya da düzgün doğrusal hareket yapar.Örneğin sıra üzerinde duran bir kitaba dışarıdan bir kuvvet uygulanmadıkça sonsuza kadar bırakıldığı yerde kalır.Başka bir cisme eşit büyüklükte zıt yönde iki kuvvet uygulanırsa kuvvetler birbirini yok edeceğinden cisim hareket etmez.Sürtünmesiz bir ortamda bir misketi harekete geçirdiğimizde misket düzgün doğrusal hareket yapar.

  Duran bir otobüste ayaktaki yolcuların haberi olmadan otobüs aniden hareket ederse yolcular arkaya doğru itilir.Hareket halindeki bir otobüsün aniden fren yapması sonunda ayaktaki ve oturan yolcuların öne fırlamaları yolcuların bulundukların durumları korumak istemelerinden kaynaklanır.Trafik kazalarında arabaların ön koltuklarında oturanların ani fren sonunda kafalarını cama çarpmamaları için emniyet kemeri takmaları zorunludu.Duran bir cismi herhangi bir kuvvet etkilemedikçe sürekli durur.Hareket halindeki bir cismi hareketini engelleyecek bir kuvvet etki etmedikçe hareketine devam eder .Bu özelliğe eylemsizlik denir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eylemsizlik Kuvveti Nedir Forum Tarih
Newtonun Eylemsizlik Yasası Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 2 Nisan 2012
Eylemsizlik Prensibi Nedir Eylemsizlik Prensibi Kuralları Diğer Mesleki Bilgiler 17 Aralık 2008
Yerçekimi kuvveti varlığını nasıl anlayabiliriz? Sorular ve Cevaplar 7 Aralık 2016
Sürtünme kuvvetinin özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 6 Aralık 2016
Günlük hayatta kuvveti nasıl kullanıyoruz kısaca Eğitim Bilgileri 28 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş