Eyüpler Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eyüpler Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eyüpler Köyü Köprüköy resimleri - Eyüpler Köyü Köprüköy hakkinda bilgiler  Eyüpler, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kürtçe adı Eyba bu adı cok cesaretli olan iki kardeşten almıltır.eyup ailesinin ismidir.köyün eski adı çayyoludur.Daha önce karayazı ilçesine baglı olan köy 1997 yılında köprüköye bağlanmıştır.Köyün; vareağe(ağa köyü) ve vara adında iki yaylası bulunmaktaydı fakat vara terkedildi ve şimdi harabe vareağe ise daha önce buraya bağlı iken dönemin ağalarından Hacı Yusuf Dızman tarafından satın alındı köyün mezrası oldu.Osmanlının son dönemlerinde Ermeni ve Rus saldırılarına uğradı pek çok kişi seferberlik zamanında köyü terk etti daha sonra tekrar köye dönüldü.Köyün yaylalarına yakın yerlerde 100 lerce mezar bulunmakta bunlar bizlere savaşın ne kadar çetin geçtiğine dair ipucu vermektedir.Bir rivayete göre bu mezarların kik ve mıl adında iki aşiretin ermenilerden kaçarken aynı zamanda birbirleriyle savaşı sonucunda ölenlere ait mezarların olduğudur.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri kürt kültürünü yansıtır.Aynı zamanda yaz mevsiminde yaylalara çıkma çok kısa döneme kadar devam etmekteydi.

  Coğrafya

  Erzurum iline 94 km, Köprüköy ilçesine 38 km uzaklıktadır.köyde genellikle qurmançi dili konuşulmaktadır aras nehrinin kenarına kurulan ve köyün ortasından geçen ırmak ile erzurumun en yeşil köylerinden biridir.tandır kebabı yogurtlu çorbası loru dürmesikadayıf dolması meşhurdur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 493
  1997 493

  Ekonomi

  Köyün Ekonomisi Tarım ve Hayvancılığa dayanır.Tarım tamamen ihtiyaca göre ve hayvanlara besin elde etmek amaçlı yapılmakta.Hayvancılık 10 yıl kadar önce küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa dayanırken şimdilerde ticari amaçlı alınan büyükbaş hayvancılığına dönmüştür.köy işsizlik nedeniye yoğun göç vermiştir kçyün yarısından fazlası İzmir,Bursa,İstanbula dağılmıştır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - M.Halis KILBAŞ
  1999 - M.Halis KILBAŞ
  1994 -
  1989 - mustafa tüter
  1984 mustafa tüter

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak bunun yanı sıra taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vARDIR. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 3 km hariç asvalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca 2007 de yapılan çalışma ile türkcell şebekesi kurulmuştur.2008 KASIM AYINDA YAPILAN ÇALIŞMA İLE TELSİM ŞEBEKESİ DE KURULMUŞTUR. BUNUN YANISIRA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ YAPTIĞI ÇALIŞMA SONUCU KÖYÜMÜZE 2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞI İTİBARİ İLE UYDU BAĞLANTILI İNTERNET BAĞLANTISI DA KURULMUŞ OLUP AKTİF DURUMDADIR.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eyüpler Köyü Hakkında Forum Tarih
Eyüpler Köyü Eğirdir Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Eyupler Köyü Yalvaç Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ceyüpler Köyü Ulus Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş