Evsekler Köyü Koçarlı Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Evsekler Köyü Koçarlı Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evsekler Köyü Bilgileri - Evsekler Köyü Hakkında - Evsekler Köyü Tanıtımı - Evsekler Köyü Resimleri  İlçe: KOÇARLI - İl: AYDIN


  Köy Muhtarı: MESUT AKTAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Evsekler, Aydın ilinin Koçarlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının evlerinin seyrek olmasından geldiği söylenmektedir. İlk yerleşkesinin köyün bugünkü bulunduğu yer ile omarlar arasında bulunduğu evlerinin seyrek diziliş gösterdiği gerekçesiyle Evi seyrekler'den ses düşmesiyle "Evsekler" adı kalmıştır. Bir başka rivayette eskiden eşkiya çok olurmuş bundan dolayı Evisıklar denirmiş. Evisıklardan --> Evsekler kalmış.yakupdemir,Yukarıdaki anlatıma saygı duymakla beraber araştırmaya dayanmayan herhaldeye göre yapılan bir tahmindir.Köyün isminin geliş şekli şöyledir:Evlerin önünde yazın oturulan sofanın bir diğer ismide sekidir. Köyün bulunduğu coğrafi yapının şekli sekiye benzeyen kademeli düzlüklerden (mezarlık-kocapınar hattı,cami-sütlü pınar hattı,havuz başı-ilk okul bölgesi,yukarı göl bölgesi) oluşan ev sekilerine benzemesinden dolayı, evsekileri yani evsekler 1700 lü yıllarda osmanlı idaresi tarafından verilmiştir.kaynak:1960 lı yıllarda köyde öğretmenlik yapan aynı zamanda köyün tarihçesi konusunda araştırmaları olan Dinarlı rahmetli Süleyman öğretmen.

  Kültür

  Köyün gelenek,leri: Ramazan bayramlarında Evseklere has bir gelenek vardır ki bayram namazına çevre köylerden misafirlerin çok gelmesi nedeniyle varlık sahibi olan her hane bir sofra yemek hazırlar ve bayram namazı çıkışı köylüler ve gelen misafirler bayramlaştıktan sonra sofralara oturulur. Ramazan bayramı hep birlikte yemek yenerek kutlanır.

  Bir başka gelenek Ramazan bayramı olsun, Kurban bayramı olsun camiye gelen bütün cemaat cami içinde ve avlusunda mutlaka bayramlaşılır. Arefe günleri ise ilkindi namazı çıkışı topluca mezarlık ziyareti yapılır.

  Kurban kesemeyen; imkânı olmayan aileler bayram öncesinde tespit edilir mutlaka kesilen kurbandan pay dağıtılır.

  Acılı tasalı günlerde bütün köy halkı yardım severdir. Askere gidenler, Hacca gidenler bütün hanelere dolaşarak helallik dilerler. Döndüklerinde de iade-i ziyaret gerçekleştirilir.

  yemekleri : Her düğünde veya cemiyette Evsekler keşkeği muhitte meşhurdur. Düğünlerde 8 ~ 10 çeşit yemek çıkarılır. Şehriye çorbası ile başlayan mönü mevsime göre sebze yemekleri ve et yemekleri ile devam eder. Salata yoğurt veya cacık yanında servis edilir. Keşkek ve pilav Tatlının öncesinde yerini mutlaka alır. Son olarak tatlı ZERDE, irmik helvası veya un helvası sofraya konduktan sonra "Afiyet olsun"

  Eskiden ata binen gelinler vardı. Murat 124 taksiler icat edildi ata binmek te o günden itibaren tarih oldu.

  Coğrafya

  Aydın iline 22 km, Koçarlı ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 195
  1997 135

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - MESUT AKTAŞ
  2004 - MESUT AKTAŞ
  1999 - MESUT AKTAŞ
  1994 - AZİZ UYAR
  1989 - NEVZAT AKTAŞ
  1984 - NEVZAT AKTAŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net, vikipedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evsekler Köyü Koçarlı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş