Evrim nedir???

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Karaşeytan tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Evrim nedir??? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  EVRİM NEDİR???Dünyadaki canlı ya da cansız herşey çevre koşulları ile zamanla değişikliğe uğrar.Değişikliğe uğramış canlı ya da cansız madde doğa yasaları ile test edilir.Çevrede radikal değişiklik yok ise canlı değişmeyebileceği gibi değişebilir de.Değişim hızlı veya yavaş olabilir.

  Bu testi geçen yaşamını ya da varlığını sürdürür,geçemeyen yok olur gider.Bu test sürekli olan bir testtir.

  İşte bu sürece evrim denir.


  Değişim,canlı türlerinin yaşama ve üremesini olumlu yönde etkilemiş ise canlı yeni şekil almış hali ile yoluna devam eder,olumsuz değişiklik olmuşsa canlı belirli bir zaman diliminde veya aniden soyu tükenir.(4.5 milyar yılda dünyadaki hayvan ve bitki türlerinin %97'si yok olmuştur)

  Bir canlının soyundan yeni türler çıkabilir,bunlar aynı veya farklı çevrelerde yaşayabilirler.

  Çevre Koşulları:Canlı veya cansız maddenin içinde bulunduğu ortamı etkileyen her türlü iç ve dış etki.Bunlara kısaca örnek verelim;

  Sıcaklık,sıcaklığın değişim hızı,nükleer radyasyon,atmosferdeki gazların oran ve çeşitliliği,dış uzaydan gelen her tür ışınım ve madde,ortamdaki diğer canlıların besin,zincirindeki,barınma durumundaki değişiklikler,canlının yaşadığı doğal çevrenin değişimi(yıldırım düşmesi ile yanan ormanlar ve o bölgeden ayrılma veya o bölgeye gelme),depremler,volkanik etkinlikler nedeniyle oluşan değişiklikler...gibi binlerce etken sayılabilir.

  1-Bir canlı ani bir değişiklikle kısa sürede başka bir türe dönüşebildiği gibi,dönüşüm uzun zaman da alabilir.Canlı milyonlarca yıl değişmeden de kalabilir.

  Dolayısıyla belirli bir sürede her canlı mutlaka değişecek diye bir kural yoktur.

  2-Görünen çevre koşulları değişmediği halde canlının iç dinamiği ve cinsel seçilim gibi nedenlerle,gözle görünmeyen nedenlerle canlı değişebilir,değişmeyebilir de.

  3-Her canlı,cansız çevre koşullarına aynı değişim tepkisi vermez veya değişmeme tepkisi vermez.

  4-Evrim mükemmele,daha iyiye gidiş değildir.Doğada daha iyinin tanımı şudur;canlı yaşama ve üremesini,beslenmesini yaşadığı çevrede sağlayabiliyorsa o canlı mükemmeldir.

  Dolayısıyla bu gün hayatta kalan her tür mükemmeldir.

  Doğaya ve değişimine uymuştur,daha doğrusu uymak için çaba göstermemiş ama kendisindeki değişimler "o zaman dilimindeki doğa,çevre koşulları ile uyumlu halde olmuştur".

  Yani değişimin bir bilinci yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrim nedir Forum Tarih
İran devrim muhafızları ordusu nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Haziran 2015
Evrim teorisi nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 2 Mayıs 2014
Evrim İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 21 Şubat 2012
Devrim İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 20 Şubat 2012
Çevrim İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 20 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş