Evrenli Köyü Vize Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Evrenli Köyü Vize Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vize Evrenli Köyü Bilgileri - Evrenli Köyü Hakkında - Evrenli Köyü Tanıtımı - Evrenli Köyü Resimleri  Evrenli, Kırklareli Vize ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: VİZE

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:63 km

  İlçeye Uzaklığı:7 km

  Rakım:200 m

  Nüfus:

  2000:1555
  1997:0

  Tarihi

  Köy ikinci dünya savaşında askerler tarfından garnizon olarak kullanılmıştır. Köyün eski adı Aya Yorgi'dir. Köye daha önce belediyelik tekllifi gelmiş olup köylüler tarafından reddedilmiştir.

  Kültür

  Eskiden beri süre gelen danışık adı verilen düğünden önce halka açık yemekler verilir. Misafirlere düğün boyunca devam eder. Menüyü oluşturan yemekler genellikle Şehriye Çorbası, Kurufasulye, Patates Yemeği, Pilav, Peynirli Börek ve Baklava Tatlısıdır. (Köye yabancı bir damat gelirse, askere gidecek gençlere TOPRAK BASTI adında belli bir miktar para ödemesi ve bazı ihtiyacları üstlenmesi gerekir.

  Köy halkı asker çağına gelen gençlerini bayram havası içinde yapılan düğünlerle uğurlar. Askere ve asker düğünlerine çok önem verilir. Askerler uğurlanmadan 1 ay önce her asker ailesi, halka açık asker yemeği verir... Köyümüzde Türkiye nin çeşitli illerinde şehit olan dört kardeşimiz bulunmaktadır.

  Köyün yakınlarında çok güzel piknik alanları bulunmaktadır.Vize'nin ikinci büyük orman sahasına sahiptir. Köylüler bu orman alanının içerisinde yeralan her yaz pikniklerini çıkan-batan ve koca göl gibi mevkilerde yapmaktadırlar.

  Çıkan-batan çok güzel kaynak suyuna sahip çevresinde böğürtlen ve kızılcık ağaçlarının bol olduğu bir yerdir. Kaynaktan çıkan su 500 metre sonra tamamen kaybolmakta ve yeraltı sularına karışmaktadır. Adını buradan almıştır.

  Koca göl etrafında asırlık meşe ve gürgen ağaçlarının bulunduğu dallarında sincapların oynadığı güzelliği henüz bozulmamış kışları ördeklerin uğrak yeri olan adı herne kadar koca göl de olsa küçük şirin bir

  Köyde bir de 1985 yılında kurulmuş olan spor kulübü bulunmaktadır. kulübümüz geçmişinde ilçe bazında birçok başarıya imza atmıştşr. belli bir süredir etkinliklere katılamamış olsada su anda yönetime gelen gençlerle birlikte tekrar yapılanarak eski günlerine dönmeye başlamıştır. bu yönde yapılan çalışmaların başında köyümze klübün ve gençlerin faydalanabileceği bir stad ve spor kompleksi yapmak için girişimlere başlanmıştır. ayrıca kulüp yeni yetişen sporcu gençlerle birlikte gelecek sezondan itibaren amötör ligde mücadele edecektir. kendilerine başarılar diliyor ve sonuna kadar destekliyoruz...

  Coğrafya

  Kırklareli iline 63 km, Vize ilçesine 8 km Taha'ya 31 km uzaklıktadır. İstanbul'a uzaklığı ise 135 km'dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köye 4 mevsim mutlaka yağış düşmektedir. Eskisi kadar olmasa da kışları bol miktarda kar düşer.fakat küresel ısınmadan dolayı yazları havalar çok sıcakve kurak olmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkını geneli fabrikalarda çalışmaktadır. organize sanayi bölgesi ÇERKEZKÖY tarafına daha yakın olduğundan birçok kişi buradaki fabrikalarda çalışmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :MUTTALİP KEÇİ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu ilköğretim okulunun şuan ki müdürü Tolga Onüçler olup sekiz dersliği mevcuttur.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır doğal kaynak suyu ve yerin 157 metre altından sondaj sistemi ile çıkartılan su kullanılmaktadır ayrıca kanalizasyon belli kesimlerde mevcuttur.

  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.

  Sağlık ocağı vardır.

  Köyde ayrıca Evrenli Spor Kulübü bulunmaktadır. Renkleri kırmızı beyazdır.

  Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet vardır

  Köydeda mevcuttur. Geliri Köy İlköğretim okuluna aittir.

  Ormanlık bölgede tarihi eser sayılan birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların içinde hazine olduğunu düşünen maceraperest kişiler bölgede bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrenli Köyü Vize Forum Tarih
Evrenli Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Evrenli Köyü Merkez Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş