Evrenin sonu ne zaman ve nasıl gelecek hiç düşündünüzmü

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda RiVeR_Nn tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Evrenin sonu ne zaman ve nasıl gelecek hiç düşündünüzmü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  13 milyar yıl kadar önce gerçekleşen Big-Bang’den (büyük patlama) beri evren sürekli genişliyor.
  Hubble uzay teleskopunun yerini alacak olan ve 2013 yılında fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu üzerinde çalışmakta olan astronom Dr.Maggie Aderin ilk teleskobunu yaptığında altı yaşındaydı. Şimdiyse onun çalışmaları, evrenin nasıl oluştuğunu anlamamıza katkıda bulunuyor. Evrenin nasıl oluştuğunu bilirsek, evrenin kaderini de bileceğiz demektir.
  13 milyar yıl kadar önce gerçekleşen Big-Bang’den (büyük patlama) beri evren sürekli genişlemekte. Uzayın derinliklerine bakınca, bu akıl durdurucu süreci izleyebiliyoruz.
  “Çok uzaklardaki objelerden gelen ışıklar o kadar bükülür ki görünebilme limitinden çıkar ve kızılötesine dönüşür. Biz insanlar bunu göremiyoruz ama ısı yoluyla algılayabiliyoruz” diyen Aderin şöyle devam ediyor “James Webb Teleskobu, işte bu kızılötesi ışığı algılayabilecek ve son derece uzaktaki nesneleri bile ‘görmemizi’ sağlayacak. Ama bu gördüğümüz ışık bile, Big Bang’den 130 milyon yıl sonra o objelerden yola çıkmış ışık. Yani bir anlamda 130 milyon yıl öncesini görmüş olacağız. Evrenin oluşumunu anlayarak, nasıl sona ereceğine dair bir fikrimiz olacak. Bunu belirleyen unsurlar ise evrendeki enerji ve maddenin yoğunluğu.”
  Aderin, Yakın Kızılötesi Spektrograf’ın ana parçasının geliştirilmesini sağladı. Bu parça, teleskobun çok önemli bir kısmını oluşturacak ve bir seferde 100 değişik objenin kızılöesi spektrumlarını ayrı ayrı görüntüleyebilecek. Bu sayede galaksi ve yıldızların oluşumunu ve kimyasal yapılarını anlamamız mümkün olacak. James Webb Uzay Teleskobu, evrenin genişleme oranı hakkında daha yetkin bilgiler sağlamak için tasarlandı. Böylece en büyük bilmecelerden biri olan -ve evrenin genişlemesini hızlandırdığı düşünülen- “karanlık enerji”nin yapısına da ışık tutması umuluyor.
  Evrenin nasıl yok olacağına dair çeşitli teoriler var:
  1. Çekim gücü herşeyi yavaşlatacak ve kendi üstüne çökecek (Büyük büzüşme)
  2. Evrenin genişlemesi sürecek ancak giderek yavaşlayacak ve evren giderek soğuyacak (Büyük soğuma)
  3. Gizemli ‘kara enerji’ evrenin giderek daha hızlı genişlemesine yol açacak ve evren yırtılıp kopmak suretiyle dağılacak (Büyük yırtılma)
  4. Evren genişlemesini tamamlayınca daralmaya başlayacak ve bu daralmanın sonunda yeni bir Big Bang meydana gelerek yepyeni bir evrenin oluşumunu başlatacak. (Büyük zıplama)
  Bizim evrenimizin, sayısız evrenlerden yalnızca biri ve bütün varlığın sadece minik bir bölümü olduğunu düşünebiliriz. Ama bunun ne olduğunu anlamamız belki milyarlarca yıl sürecek. Dr.Aderin “Milyarlarca yıl sonra bunu anlasak bile, bulduğumuz cevap bizi tatmin etmeyecekse yapabileceğimiz başka bir şey varolacak mı? Bunu bilmiyorum” diyor.
  Kaynak: guncel.net
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrenin sonu zaman Forum Tarih
Çevrenin korunmasında atık yönetimi uygulamasının katkıları nelerdir kısaca Doğa ve Bitkiler 13 Şubat 2017
Çevrenin korunmasında eğitimin önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2016
Eğitimde aile ve çevrenin önemi nedir kısaca Rehberlik 27 Aralık 2015
Hükümetler ve çevreci kuruluşlar çevrenin korunmasına niçin önem verir Seviyeli-Ciddi Konular 8 Nisan 2014
Hz Muhammed'in Doğduğu Çevrenin Özellikleri Nelerdir Kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş