Evrende dev bir boşluk bulundu

'Bilim & Teknoloji' forumunda RiVeR_Nn tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Evrende dev bir boşluk bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evrende dev bir boşluk bulundu

  Evrende dev bir boşluk bulundu

  Astronomların[​IMG] evrende hiçbir galaksinin[​IMG] yıldızın ve hatta karanlık maddenin bulunmadığı dev bir boşluk keşfettikleri bildirildi.
  Minnesota Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi[​IMG] dünyadan yaklaşık 1 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğu belirlenen söz konusu boşluğun niçin orada bulunduğu hakkında bir fikir sahibi olmadıklarını vurguladılar.
  Keşfi yapan bilimsel araştırma ekibinden Astronomi Profesörü Lawrence Rudnick [​IMG] ''Astrophysical Journal'' adlı bilimsel dergide yazdığı makalesinde[​IMG] ''Şimdiye kadar hiçkimsenin bu büyüklükte bir boşluk bulmamış olması bir yana biz bile bu boyutta bir boşluk bulmayı beklemiyorduk'' dedi.
  Rudnick ve bilim ekibinin diğer üyeleri[​IMG] Shea Brown ile Liliya Williams[​IMG] dergide kaleme aldıkları makalede[​IMG] söz konusu dev boşluğu[​IMG] Wilkinson Mikrodalga Anisotropi Araştırma uydusuyla evrendeki soğuk bir nokta üzerinde yaptıkları araştırma sırasında bulduklarını belirttiler. Dergide[​IMG] Kozmik Mikrodalga fonu adı verilen[​IMG] evrenin doğumuna neden olan Büyük Patlama'dan arta kalan zayıf radyo sinyali üzerinde yapılan bir araştırmanın söz konusu bölgenin daha soğuk olduğunu gösterdiğine işaret eden Rudnick[​IMG] ''Gökyözündeki bu noktada farklı bir şey olduğunu zaten biliyorduk'' dedi.
  Rudnick'in araştırma ekibindeki arkadaşı Williams ise ''Bulduğumuz şey ne gözlemsel etüdlere ve ne de evrenin evrimi hakkında yapılan geniş ölçekli bilgisayar simülasyonlarına göre normal değil.'' ifadelerini kullandı.
  Araştırmayı yapan astronomlar[​IMG] Orion (Avcı) takım yıldızının güneybatısında yer alan Eridanus takım yıldızının bulunduğu bölgede olduğu saptanan boşlukta[​IMG] doğrudan görülemeyen[​IMG] ancak yerçekimsel güçlerin ölçülmesiyle belirlenebilen karanlık maddeden bile eser bulunmadığına dikkati çektiler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrende boşluk bulundu Forum Tarih
Evrendeki düzene örnekler 5 tane Uzay ve Gökyüzü 4 Ekim 2014
Evrendeki Fiziksel Biyolojik ve Toplumsal Yasalara Örnekler Seviyeli-Ciddi Konular 10 Aralık 2013
Evrende Bir Düzen Vardır - 5. Sınıf Uzay ve Gökyüzü 15 Ekim 2012
İnsanın doğa ve evrendeki yeri nedir Doğa ve Bitkiler 3 Şubat 2012
Evrendeki En Büyük Yıldız Hangisidir? Uzay ve Gökyüzü 21 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş