Evrencik Köyü Vize Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Evrencik Köyü Vize Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vize Evrencik Köyü Bilgileri -Evrencik Köyü Hakkında - Evrencik Köyü Tanıtımı - Evrencik Köyü Resimleri  Evrencik, Kırklareli Vize ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: VİZE

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:63 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım:390 m

  Nüfus:

  2000:1128
  1997:0

  Tarihi

  1924 Mübadelesi öncesinde bir rum köyü olan Evrencik, bu yıldan itibaren Rumların Yunanistan'a dönmesi ile Türk köyü haline gelmiş, Balkanlar'ın çeşitli yörelerinden gelen türklerin iskanı ile bugüne ulaşmaştır.Mübadele döneminde Selanik ilinin Drama ilcesine bağlı ILICA-HALIKÖY ve HIDIRKÖY den gelenler çogunluktadır.

  Yunanistan,Bulgaristan,Yugoslavya ve Arnavutluk'tan göçen insaların oluşturup birlikte yaşadıkları,balkan kültürlerinin buluştugu köyümüz nüfusu 1500-2000 arasında değişim göstermektedir.

  Uzun zamandır köyümüzde görev yapan Köy İmamı arkadaşımızın büyük gayretleri ile ekonomik durumu iyi olan köylülerimizin de katkılarıyla Evrencik köy camii restore edilmiş ve Vize ilçesinin büyük köylerinden sayılan Evrenciğin hak ettiği görünümü kazanmıştır.

  1960'lı yıllarda Türkiye'de başlayan iç göç sonucu nüfus azalması yaşanmış ve yaşanmaktadır.Köyümüz bir orman köyü olarak geçim şartlarının zorluğu nedeniyle terkedilmişliğin ve viraneliğin pençesinde idi.Ama son yıllarda İstanbul- Çerkezköy - Kapaklı gibi yerlerde çalışıp belli bir ekonomik güce ulaşan, emekliliğe hak kazanan Evrencik'li doğal kaynakları ve güzelliği için köyüne ilgi göstermeye başlamıştır. Köyünün yeniden imar ve inşası için çabasını arttırmıştır. Özellikle çalışıp emekli oldukları yerlerde kışı geçiren köylümüz yaz aylarını köyde gecirebilecekleri bahçeli müstakil evler yapmaktadırlar

  İncekoru,Kocakoru,EskibağlarKazandere,Papuçdere gibi tamamen doğallığını koruyan grup gezileri ve gece kamplarının yapılabileceği alanlar, İstanbul daki Belgrat Ormanları niteliğinde ama onlardan çok daha sakin doğal bir ortam sunmaktadırlar.Özellikle yöredeki meralarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etin lezzetini, köylünün geçim kaynagı olan mangal kömüründe piknik alanlarında pişirip yemek tarif edilecek bi lezzet değil;................. mutlaka yaşanması gerekir...

  Eğitime çok önem veren köyde iki adet okul bulunmaktadır.Eğitim ordusuna verdiği öğretmen sayısı ile Trakyanın en çok öğretmen yetiştiren köylerinden biridir..

  Bir orman köyü olan ama irili ufaklı tarım alanları na sahip olan köyümüzde tapu kadastro çalışmaları devam etmektedir

  İstanbul'a 145 km mesafe de olan köyümüz hafta sonlarını özellikle doğayla içiçe geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir.Yollarının iyi olması ve köyün dogal yapısının bozulmadan korunması tercih sebebi olarak kabul edilebilir.Ormanların ve bitki örtüsünün çeşitliliği, baharla birlikte canlanan doğadan toplanabilecek çeşitli şifalı otların bolluğu da bir başka tercih sebebi olarak sayılabilir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 63 km, Vize ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde kurulan Çimento fabrikası Türkiyenin en büyük çimento fabrikasıdır.Fabrikanın köye 3 km mesafede kurulması köy halkına yeni istihdam alanı sağlamıştır.Köyden özellikle Çerkezköy ve İstanbula göç eden kişileri köye çekmeye ve köyde yaşayanları istihdam etmeye oldukça faydası olmuştur...

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : Ramadan SEÇKİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 3484522
  Cep Telefonu: 05425851521

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrencik Köyü Vize Forum Tarih
Evrencik Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş