Evliliğin Gayesi - Evliliğin Amacı

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda Siraç tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Evliliğin Gayesi - Evliliğin Amacı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslâm’da evliliğin en başta gelen gâyesi, îmânlı bir neslin yetiştirilmesi ve İslâm ümmetinin sayısının çoğaltılmasıdır Bu hususda Peygamber (sav) Efendimiz: "Evlenin ve çoğalın! Çünkü ben (kıyâmet gününde) diğer ümmetlere karşı sizin (çokluğunuzla) iftihar edeceğim!" (108) buyurmuşlardır

  Peygamber (sav) Efendimiz, evliliğin gözü haramdan koruduğuna ve namuslu yaşamaya vesile olduğuna işaretle şöyle buyurur:

  Kimin de evlenmeye gücü yetmezse, (farz oruçlarından başka nafile) oruca (da) sarılsın Çünkü o (oruç), kendisinin şehvetine ve nefsine hâkim olmasını sağlar"Ey gençler topluluğu! İçinizden kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin! Çünkü bu, gözü (haramdan) koruyan, namuslu kalmaya yardımcı olan çaredir" (109)

  Rasûlullah (sav) Efendimiz, evleneceklerin, dindarlığı ve ahlâk güzelliğini diğer meziyetlere tercih etmelerini tavsiye etmişlerdir:

  Kadınlarla dindarlıkları yüzünden evlenin! Muhakkak ki yırtık elbiseli, siyah, fakat dindar bir kadın daha kıymetlidir Muhtemeldir ki, güzellikleri onları ahlâken alçaltır"Kadınları yalnız güzellikleri için nikah etmeyin! Onlarla mallarının hatırı için de evlenmeyin! Belki malları kendilerini azdırır" (110)

  İslâm Dîni, evliliğin uzun ömürlü olması için iyi bir eş seçimi yapılmasını esas alır Yuvanın huzur, uyum, mutluluk ve karşılıklı güveni sağlayacak sağlam bir temel üzerine binâ edilmesi gerekmektedir Bu temel, dîn ve ahlâktır Dindarlık yaşlandıkça daha da artar Ahlâk, zaman ve tecrübelerle daha olgunlaşır Ahlâk güzelliği, insan için en kıymetli servettir Asıl güzellik, ahlâk güzelliğidir Çünkü ahlâkı güzel insan, her yaşta güzeldir

  Zenginlik, güzellik, soy-sop gibi insanların çoğunun peşinde koştuğu şeyler geçici olup, evlilik bağının devamını sağlamaz Üstelik bu özellikler, kibri, ucbu (kendini beğenmeyi), övünmeyi ve ilgi çekmeyi getirmektedir (111)

  İşte bu yüzden Hz Peygamber (sav) Efendimiz:

  "Kadın dört şey için nikâh edilir; malı, güzelliği, soyu ve dindarlığı Sen bunlardan dindar olanını araştır, bul Mes’ûd olursun" (112) buyurmuşlardır Zîrâ erkekler evlenirken umûmiyetle bu dört hususu gözönünde bulundururlar, dindârlığı ise en sona bırakırlar
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evliliğin Gayesi Evliliğin Forum Tarih
Evliliğin Gayesi İslamda Aile ve Kadın 24 Şubat 2010
Akraba evliliğinin sakıncaları hakkında kısaca bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 3 Ekim 2014
Evliliğinizi Harcamayın Para Harcayacağım Derken Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 1 Aralık 2011
Akraba Evliliğinin Sık Olmasının Nedenleri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 20 Ekim 2011
Evliliğin Temelinden Sarsılmasi Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği Hukuk 22 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş