Evlenme maksadıyla görüştüğünüz kişilerin ellerine bakılırmı?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Dine tarafından 26 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Evlenme maksadıyla görüştüğünüz kişilerin ellerine bakılırmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Cabir anlatıyor. Resulüllah (a.s.m) şöyle buyurdu: “Biriniz bir kadınla evlenmek istediği zaman, fırsat bulabildiği takdirde -kendisiyle evlenme şevkini oluşturacak şekilde- onu görmeye çalışsın.” Hz. Cabir diyor ki (bunu öğrendikten sonra) “Ben bir kadına talip oldum, fırsat bulduğumda ona gizlice bakmaya çalışıyordum ve sonunda onu beğendim ve onunla evlendim.” Bu hadisi Ahmed b. Hanbel, Ebu Davud ve Hakim rivayet etmiştir.(bk. Subulu’s-selam, 3/112-113; Neylu’l-Evtar, 6/520).

  Bu ve benzeri hadisleri göz önünde bulunduran fakihlerin büyük çoğunluğuna göre, evlenmek kastıyla bir kadının eline-yüzüne bakılabilir. Malikî mezhebinde bu tolerans biraz daha fazladır. Bu tolerans kadınlar için de geçerlidir. Çünkü, bu bakış, ileride karşılaşılacak olumsuz manzaranın önüne geçmiş olacaktır. Ancak, nişanlısı dahi olsa, bir kadınla yalnız (halvette) kalmak asla caiz değildir.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 7/22-25). Bu hususta hadis-i şerifler de vardır.(bk. Neylu’l-Evtar, 6/521).

  - Soruda yer alan “ta ki vücudunun bazı bölgelerinin (kalça ve göğüs gibi) büyüklüğünü ellerinin büyüklüğünden çıkartabilesiniz” Yani ellerine bakarak, kişinin seçeceği eşinin cinsel tercihine yakın olup olmamasını..” şeklindeki ifadeye hadis kaynaklarında rastlayamadık. Bu, daha çok adı geçen hadis ve benzerlerinin bir açıklaması, bir yorumu olabilir.(bk. el-Fıkhu’l-islamî, a.g.y).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evlenme maksadıyla görüştüğünüz Forum Tarih
Şinasi Şair Evlenmesi Özellikleri Nelerdir Tiyatro ve Skeçler 1 Ekim 2011
Şinasi Şair Evlenmesi Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 1 Ekim 2011
Ülkelerin Evlenme Gelenekleri - Ülkelerin Evlenme Adetleri Nelerdir Ülke Kültürleri 18 Eylül 2011
En romantik evlenme teklifi mesajları Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 28 Haziran 2011
Türk Kültüründe Evlenme Gelenekleri Ülke Kültürleri 16 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş