Evinizi Kısa Perdelerle Güzelleştirin

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Evinizi Kısa Perdelerle Güzelleştirin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evinizi Kısa Perdelerle Güzelleştirin


  Kısa perdenizi seçmeden önce...


  1. Bütçenize karar verin: Öncelikle bu konuda maksimum harcama miktarınıza karar verin. Daha sonra pencerenizin büyüklüğüne göre kaç metre kumaşa ihtiyacınız olacağını belirleyin. Buna göre bütçenizi sarsmayacak modelleri keşfetmek için bilinçli olarak yola çıkın.


  2. Pencerenizi ölçün: Perde seçiminde pencere boyutlarının ve mekanın özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Pencerenizin boy ve genişlik ölçümünü yapmadan alışverişe başlamayın.


  [​IMG]


  3. Kullanacağınız stili belirleyin: Kararınızı vermeden önce perdelerinizin fonksiyonunu belirlemelisiniz. Lüks seviyorsanız kadife kumaşlar ve damask desenlerle perdenizi yenileyebilirsiniz. Üç çeşit kısa perde modeli vardır. Balon, dekoratif bileziklerle tutturulan kısa perdeler ve pilili kısa perdeler. Bunlardan hangisinin evinize yakışacağına karar vererek doğru adımı atın.


  4. Hangi kumaş türü istediğinize karar verin: İster ana perdenizle aynı kumaşı seçerek bütünlük sağlayın, ister farklı kumaş seçeneği tercih ederek bütünlüğü zevkinize göre yansıtın. Tül perdeler klasik anlamda yıllardır dekorasyonda sıkça görülür olmakla beraber mekana hoş bir görsellik katıyor. Tül perdeler kolay yıkanabilir bir malzemeden tercih edilmeli. Özellikle sigara içilen ortamlarda hem renk değişimi, hem de kötü koku açısından bakımı çok önemli. Dolayısıyla polyester veya pamuklu-keten karışık tüller daha uygun olabilir.


  5. Göz atmadan karar vermeyin: İnternetten modellere ve seçeneklere göz atabilirsiniz ama bizim önerimiz mağazalara gidip mutlaka fikir almanız yönünde. Mağazalarda satılan hazır kısa perdeleri tercih edebileceğiniz gibi özel siparişle de uygun fiyata kısa perde yaptırabilmeniz mümkün. Çevrenizdeki kişilere de danışarak karar verme aşamasına geldiğinizde önünüzde çok fazla seçeneğin olduğunu göreceksiniz. Eğer henüz ara perdeniz yoksa kısa perdenizi, güneşliğinizi ve ana perdenizi kombin olarak satın alabilirsiniz.


  Pencerinizi Ortaya Çıkarın


  Kısa perdenin yerleşimi, kesimi ve kullanılan malzeme kadar önemlidir. Seçeceğiniz perdeyle yaratacağınız biz göz aldatmacası sayesind pencerenizi daha büyük, yüksek veya daha ufak göstermek sizin elinizde. Basık ve kısa camların olduğu yerlerde, perdenin en alt kısmı camın tepesini kapatacak hizada asılmalı. Böylece pencereniz büyük görünür. Uzun bir pencerenin yüksekliğini aşağı çekmek için kısa perde ya daha aşağı asılmalı, ya da uzun bir boyutta yaptırılmalı. Estetik açıdan bu konudaki genel kural, kısa perdelerin bir pencere boyunun 1/3'ünden fazlasını kapatmıyor olması.


  Kısa perdeler az deneyimli kişilerce de yapılabilir. Bazı stilleri dikiş yeteneği bile gerektirmez. Ama atlanmaması gereken nokta, pencereye asacağınız her türlü perde veya pencere elemanlarının odanın odak noktası olmaması ve odanın diğer dizaynlarını ortaya çıkaracak şekilde olması.


  [​IMG]


  Seçenekleriniz


  1. Balon perde: İsminden de anlaşılacağı gibi şekli balona benzer. Dolgun ve zengin bir görüntü için kalın kumaş kullanılarak oluşturulur. Balon gibi şişkin durması için kumaşın içine kağıtlar yerleştirilir. Aşırı ciddi mekanlarda kullanılması uygun değildir, süslü bir ortam yaratır. Kalın kumaştan yapılmasının nedeni, şişkin durması için içine yerleştirilen kağıtların dışarıdan görünmesini engellemek.


  2. Dekoratif bileziklerle tutturulan perde: Bu tarz kısa perdeler ana perdeyle aynı kumaştan yapılır ve perdede devamlılık sağlanır. Aşağı kadar sarkar ve perdenin yere değmesi şart değildir. Ayrıca perde boyunuzu uzun tutarsanız açık ya da kapalı, her zaman düzgün ve zengin bir görünüm elde etmiş olursunuz. Perdeyi dekoratif bilezikler tutar ve ön planda bu görsel göze çarpar.


  3. Pilili/doğranmış perde: Pilili perdeler formunu ve şeklini koruyabilmesi göz önünde bulundurularak daha ağır kumaşlar kullanılarak yapılır. İnce kumaştan yapıldığı taktirde pilili perdenin iç taradlarında pili şeklini alması için konulan ekstra kumaşın kısa perdeyle uyumsuzluğu ortaya çıkar. Yani arka tarafa konulacak ek kumaşın kısa perdeyle uyum sağlayabilecek kadar kalın bir kumaştan yapılması gerekir. Yapılış aşamasında dikkatli kesim, ince dokuma gereklidir ki, pililer yapıldıktan sonra hatalı görünüm olmasın. Bu stilin uygulanması profesyonel kişilerce veya uzman terziler tarafından gerçekleştirilmeli.


  İpucu: Bütçenizi aşan bir perdelik kumaş beğendiyseniz, perde yerine bu kumaştan güneşlik yaptırın ve perde için daha uygun fiyatlı bir kumaş kullanın. Küçük bir bütçeyle yarattığınız bu etki sizin de hoşunuza gidecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evinizi Kısa Perdelerle Forum Tarih
Kısa Perdelerle Evinizi Şıklaştırın Dekorasyon 16 Mart 2010
Ev Dekoru İçin Öneriler - Evinizi Dekore Ederken İşe Yarayacak Küçük İpuçları Dekorasyon 23 Aralık 2010
Evinizi yenileme vakti... Dekorasyon 6 Ekim 2009
Ufak değişikliklerle evinizi yenileyin Dekorasyon 6 Ekim 2009
Evinizi Dekore Ederken Çocuklarınızıda Düşünün Dekorasyon 31 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş