Evimizin İçindeki Ev ; Akvaryum

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Akvaryum; içinde yaşam barındıran, sevimli minik canlılara yaşama şansı veren dinamik bir objedir. En azından başlangıç seviyesinde bir akvaryum sever olmak istiyorsan, akvaryuma nasıl bir bakım yapman gerektiğini bilmelisin. Bahsedilen bakım da öyle göz korkutucu derecede bilimsel, zorlu bir mücadele değildir üstelik. Ancak akvaryum “doldur suyu, at içine balığı” hobisi de değildir.

Akvaryumun günlük, haftalık ve aylık bakımları vardır. Eğer bu bakımları yapamayacak veya aksatacaksan, en azından bu duruma daha uygun bir akvaryum kurmanda fayda vardır. Bütün bunları gözden geçirdikten sonra, yapman gereken şey, evde akvaryum için uygun bir yer bulmaktır. Önce akvaryumun hangi odada durmasına karar vermen gerekir. Akvaryum doğrudan güneş ışığı almaktan hoşlanmaz, ancak sabah saatlerinde ya da güneşin batmasına yakın saatlerde gelecek gün ışığının faydası olabilir. Ayrıca akvaryumun bir elektrik prizine yakın olması gerektiğini unutmamalısın.

İlk defa akvaryum kuruyorsan, akvaryum ve diğer malzemelerle birlikte balıkları da aynı gün satın almak yanlış bir adım olur. Balıklar fizyolojik yapıları gereği, çevre koşullarındaki değişikliklerden, diğer canlılara göre daha fazla etkilenirler. Bu yüzden balık satın aldığında, akvaryumdaki su şartlarının belli seviyelere gelmiş olması gerekmekte. Satın alacağın balıkların aynı su koşullarında yaşayan balıklar olmasına da dikkat etmelisin.

Ayrıca unutmamalısın ki, bazı balıkların bakımı da diğer balıklara göre daha zordur. Bu tip balıklarla hobiye başlamak da kısa sürede caydırıcılığı artıracağından, yanlış olur. En iyisi kendini iyice sınadıktan sonra, bilgili bir akvaryumcudan fikir almaktır.

Kendi akvaryumunu kendin yap!

Satın aldığın akvaryumu evde seçtiğin yere yerleştirip, içine çok az miktarda su koyup camlarını gazete kâğıdı ile temizleyerek işe başlayabilirsin. Akvaryumun iç temizliğinde deterjan ve sıcak su kullanılmaz. Akvaryumun içine konulacak kumun iyice yıkanması gerekir. Kumun temizliğinden emin olunca, akvaryuma kum arka planda daha yüksek ve öne doğru meyilli olacak şekilde konur. Böylece akvaryumda biriken bitki parçacıkları ve pislikler akvaryumun önünde toplanır, akvaryumun temizlenmesi kolay olur. Kum yayıldıktan sonra yavaş yavaş su doldurulmaya başlanır.

Akvaryumun üçte biri dolduğunda bitkiler, arka plana ve yanlara doğru yerleştirilir. Akvaryumun güzel görünmesi için filtreyi önüne dikeceğin bitkilerle gizleyebilirsin. Böylece ortada balıkların rahat yüzebileceği boş bir alan kalır. Bitkiler yerleştirildikten sonra su tamamen doldurularak ısıtıcı ve filtre çalıştırılır. Su ilk başlarda hafif bulanıktır, bu durumdan dolayı endişelenmeye gerek yoktur. Belli bir süre sonra su tamamen berraklaşacaktır.

Sıfırdan kurulan akvaryumların içine bir hafta kadar hiç balık koymamak gerekir. Bir hafta sonra bir-iki balık, daha sonraki günlerde akvaryumuna istediğin kadar balık koyabilirsin.

Akvaryumcudan alınan balıklar, su dolu torbadan akvaryuma konulmadan önce torbasıyla birlikte akvaryum suyunda yüzdürülür. Torbanın içindeki suyla, akvaryumdaki su eşit sıcaklığa geldiğinde, akvaryumdan bir bardakla su alınıp bu su torbanın içine konur. Böylece balıklar akvaryum suyuna alışmış olur.

Balıkları akvaryuma koyarken torbanın içindeki suyun akvaryum suyuna karışmamasına özen göstermek gerekir. Bu şekilde akvaryumcunun suyunda bulunabilecek herhangi bir hastalık, senin akvaryumuna taşınmamış olur​
 

Üst