Evimizin Duvar Kağıdı Hakkında…

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Evimizin Duvar Kağıdı Hakkında… konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evimizin Duvar Kağıdı Hakkında…

  [​IMG]

  Günümüz dekorasyon anlayışında duvar kağıtları son derece önemli bir konumda. Duvarlar, sınırsız renk ve desen alternatiflerinden yararlanılarak giydirildiğinde sıcak ve keyifli ortamlar yaratılıyor.

  Yetmişli yıllarda sadece salonlarımızda yer bulan duvar kağıdı, günümüzde evin diğer bölümlerine de rahatlıkla uyum sağlayacak gibi. Değişik renk ve tasarımlara sahip duvar kağıtları evlerin alışılmış bölümlerinin dışına da taşmaya başladı.

  Duvar kağıdının yolculuğu, Çinlilerin M.Ö. 200′lerde pirinçten ürettikleri kağıtları duvarlara yapıştırmalarıyla başlamış. 19. yüzyıl başlarına kadar sadece zenginlerin ulaşabildiği duvar kağıdı, zamanla her kesimden talep gelmesiyle büyük kitlelere ulaştı. Dünya savaşları sırasında yavaşlayan duvar kağıdı endüstrisi, savaş sonrası büyük bir sıçrama yaptı. 1960′larla renk ve desen patlaması yaşadı.

  [​IMG]

  Boyaya oranla daha ucuz olması ve temizlik kolaylığıyla çok popüler olan duvar kağıtları, 1980′lerin sadelik yaklaşımıyla geri plana atıldı. Duvar kağıdı denince insanların aklına karmaşık, sıkıcı ve yorucu desenler gelmeye başladı. Fakat 2000′lerin başında yeni teknolojik gelişmelerle iç dekorasyonda kendine yeni bir dönem açtı.

  Özellikle tek bir duvarı renklendiren baskın tasarımlar kullanıma yeni bir boyut getirdi. Tasarımın ön plana çıkması ve yüksek teknoloji kullanımı sayesinde önceleri olmayan desenler, renkler ve dokularla karşılaştı. Her tarza uyan ve mekanların kişiliğini yansıtan seçenekleri bulmak da kolaylaştı.  Duvar kağıtları hakkında sık karşılaşılan sorular:


  Duvar kağıdı ıslak bezle silinebilir mi?

  Duvar kağınızın üzerinde yazan talimatlara göre duvar kağıdınızı silebilir, hatta bazı ürünleri hem silebilir hem de fırça veya sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bunun için duvar kağıdınızın üzerindeki standart sembollere ve talimatlara bakmanızı tavsiye ederiz.


  Eşyalarımın yerini değiştirirken duvar kağıdımda hasar oluştu, yenisi ile değiştirebilir miyim?

  Çoğu İthal duvar kağıtları sökülebilir özelliktedir. Hatta duvarlarda kalıntı ve iz bırakmaz Duvar kağıdınızı ek yerlerinden rahatlıkla sökerek yenisi ile değiştirebilirsiniz.


  Plastik boya üzerine duvar kağıdı kaplatabilir miyim?

  Eski plastik boya ve akrilik su bazlı boyalar duvarla zayıt bir tutunma sağladıkları için bu tip boyaların mümkünse kazınması veya başka bir kaplama malzemesiyle üzerlerinin kaplanması tavsiye olunur.


  Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilir miyiz?

  Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilirsiniz fakat duvarın hava sirkilasyonu açısından saten boya üzerindeki örtücü tabakayı kabaca zımparalamanız tavsiye olunur.


  Duvar kağıdının kullanım ömrü ne kadardır?


  Duvar kağıtları ürün cinslerine göre yaklaşık olarak 10 yıl bazı ürünlerde 15 yıl solmama ve renk garantilidir.

  Ne kadar duvar kağıdı ihtiyacım olduğunu nasıl bulurum?

  Öncelikle duvarlarınızın veya odalarınızın toplam alan olarak metrekare cinsinden ölçüsünü bilmeniz gerekir. Bunun için duvarlarınızı en ve boy olarak ölçün ve birbiriyle çarpın çıkan ölçü metrekare cinsinden toplam ölçünüzdür. 1 Adet standart rulo duvar kağıdı yaklaşık olarak 5 metrekare alan kaplar. Buna göre çıkan toplam metrekare ölçünüzü 5 metrekareye böldüğünüzde ihtiyacınız olan rulo adeti sonuçlanmış olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evimizin Duvar Kağıdı Forum Tarih
Piano Piano Bacaksız ( Evimizin İnsanları ) - Kemal Demirel Kitap, Resim ve Dergi 22 Mart 2010
Evimizin İçindeki Ev ; Akvaryum Akvaryum - Balık Dünyası 31 Ocak 2010
Evimizin vazgeçilmez unsuru göz kamaştıran perdeler Dekorasyon 18 Mart 2009
Evimizin vazgeçilmezi aynalarımızı süsleyelim Dekorasyon 14 Ocak 2009
Evimizin olmazsa olmazları fırça ve faraşlar Dekorasyon 6 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş