Evimizde Işıklandırma nasıl yapılmalıdır

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Evimizde Işıklandırma nasıl yapılmalıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evimizde Işıklandırma nasıl yapılmalıdır

  [​IMG]

  Uzun saatler geçirdiğimiz evimizde, estetik görünümden ödün vermeden ruh ve beden sağlığımızı da korumamızı sağlayacak bir aydınlatma düzeni kurmak, doğru aydınlatmayı oluşturmak anlamına geliyor. İşte bizi doğru ışıklandırma düzeni tasarlamaya götüren püf noktaları…

  Antre

  Evin giriş bölümünde genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir ışık düzeni şık ve sıcak bir görünüm yaratmayı sağlar.

  Koridor

  Uzun bir koridorunuz varsa ışık kaynaklarını koridor boyunca dizmek estetik açıdan iyi bir görünüm sağlayacaktır Özellikle yan şeffaf aplikler kullanabilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi gereken, odalar ile koridor arasında çok fazla ışık farkı oluşturmamaktır.

  Oturma odası ve salon

  Yalnızca merkezi bir aydınlatma ile yetinmeyip farklı noktalardan aydınlatmalar sağlarsanız hem gölgeleri engellemiş hem de yaşadığınız mekanda etkileyici bir atmosfer yaratmış olursunuz. Duvarlardaki resimleri ya da küçük değerli eşyalarınızı resim aydınlatma aplikleri ile aydınlatarak odanıza değişik bir hava katabilirsiniz. Duvar apliklerinin montajının kolay olmadığı bir mekâna sahipseniz ayaklı lamba kullanarak da istediğiniz nokta üzerinde aydınlatma sağlayabilirsiniz. Odanızda sehpa ya da vitrin üzerinde bir-iki tane masa lambası da kullanabilirsiniz. Böylece odanın, olduğundan daha geniş ve ferah görünmesini sağlamış olursunuz. Oturma odanız ya da salonunuzda kitap okuyorsanız koltuğunuzun arkasına ya da yanına hem yüksekliği hem de ışık açısı ayarlanabilir ayaklı lamba koyabilirsiniz.

  Yemek odası

  Yemek odasında ana ışık yemek masasının üzerinde olmalıdır Ancak yükseklik seviyesini çok aşağıda tutmamak gerekir. Masadan yüksekliğin ortalama 60 cm olması uygundur. Dimmer kullanarak ışığın seviyesini ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Yemek masanız cam ise ışığın cam üzerinde yansıması göz için rahatsız edici olabilin Bu durumda masa örtüsü kullanarak yansıma sorununu çözebilirsiniz.

  Mutfak

  Dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı aygıtlar kullanılmalıdır. Eğer mutfak tavanınız yeterince yüksek değilse ya da merkezi bir aydınlatma istemiyorsanız, mutfağınızda tavan armatürleri kullanabilir ya da tavana yayılmış “down-lightlar kullanabilirsiniz. Ayrıca tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir. Bunun için mutfak dolaplarının altına aydınlatma elemanlarının yerleştirilmesi uygun olur.

  Banyo

  Lavabonun üzerindeki aynanın her iki tarafına konulan ışıklar şık bir genel aydınlatma sağlayabilir. Alternatif olarak aynanın hemen üzerine bir halojen down-light ya da flüoresan bir aydınlatma da koyabilirsiniz. Banyonun geri kalanında genel aydınlatma için de tavanda down-light ya da bir banyo tavan armatürü kullanabilirsiniz. Armatürün kaplama (galvaniz) yerine boyalı olanı daha uzun ömürlü olacağından tercih edilmelidir Aynca düşük voltajla (12V) çalışan armatürleri kullanmak, ürünün rutubete dayanıklı olarak üretildiğini gösteren IP etiketi olmasına dikkat etmek gerekir.

  Yatak odası

  Giyinmek ve soyunmak için merkezi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır Bu ışığın yatağın hemen yanında bulunan bir anahtarla açılıp kapanabilmesi konfor açısından önemlidir Başucu aydınlatması duvardan, karyola üzerinde apliklerle ya da komodinler üzerine konulan aygıtlarla yapılabilir. Bu lambaların ışık seviyelerinin ayarlanabilir olması ve doğrudan göze gelmesinin önlenmesi önemlidir. Tuvalet masası aydınlatmasının aynanın her iki yanından

  yapılması, kendinizi iyi görebilmenizi sağlarken yatak odasına da sıcak bir hava katar. Alternatif olarak aynanın her iki tarafına yerleştirilmiş masa lambaları da kullanılabilir.

  Çalışma odası

  Çalışma masasının üzerinde bulunan masa lambasının yanı sıra odada merkezi bir aydınlatma da kullanmak gerekir. Çünkü sadece masa lambasıyla çalışmak gözleri yorar. Bir duvar aydınlatması ya da ayaklı lamba tercih edilebilir. Masa lambasının yüksekliğinin ve ışık seviyesinin ayarlanabilir olması önemlidir. Bilgisayar kullanıyorsanız, gözlerinizin fazla yorulmasını önlemek amacıyla ortamı arkadan aydınlatacak ama ekranda da yansıma yapmayacak şekilde konumlandırılmış bir duvar aydınlatması ya da ayaklı lamba da tercih edebilirsiniz.

  Çocuk odası


  Renklerin doğru algılanabilmesi için tüm nesnelerin renklerini gün ışığında olduğu gibi gösteren lambaları tercih etmek gerekin Okul çağındaki çocuklann göz sağ] iğim korumak ve gözlerinin yorulmasını engellemek için çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına özellikle dikkat etmek gerekin Odanın tavanında merkezi bir aydınlatma ve yatak başında bir masa lambası ya da bir duvar apliği tercih edilmelidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evimizde Işıklandırma nasıl Forum Tarih
Evimizde kullandığımız elektrikli araçların yaşamımıza sağladığı kolaylıklar kısaca Ev Teknolojileri 4 Nisan 2014
Evimizde Kullandığımız Su Nerden ve Nasıl Gelir Eğitim Bilgileri 23 Şubat 2014
Mevsim Değişikliğinin Evimizdeki Yaşama Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
Evimizde Kullandığımız Elektrikli Araçların Hayatımıza Sağladığı Kolaylıklar Kısaca Ev Teknolojileri 13 Şubat 2014
Evimizde vurulduk Beşiktaş 11 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş