Eveyikli Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eveyikli Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eveyikli köyü bilgileri - eveyikli köyü tanıtım - eveyikli köyü resimleri  Eveyikli, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında saglıklı biligiler olmamasına rağmen, Mevlüt ve Pakize Dereli' nin anlattıklarına göre Eveyik kelimesi Üveyik kelimesinden türemiş olup bir tür av kuşu ismidir. Eskilerde bolca bu köylerde avlandığından bu köye de bu isim verilmiş.
  Kültür

  Köy kültürel yönden gayet iyi ve üst seviyededir.köyün belli bir kısmı yurt dışında,bir kısmıda ist,bursa,izmit gibi iş hacmi bol olan illerdedir.köy halkından devrekte esnaflık yapan kişiler buulunmakta ve gayet başarılı olmaktalardır.köyde yaşayan halk emekli olmuş insanlardan oluşmaktadır ve kültürel yönden hepside çok zengindir.
  Coğrafya

  Zonguldak iline 90 km, Devrek ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 332
  1997 251
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda Devletoğlu Sülalesinden Mehmet Dereli' nin kurduğu birde Tavuk Çiftliği vardır. Önceleri Almanyada çalışan Eveyikli'ler köyün ekonomisine katkıda bulunurken, artık onlarda oralı olduğundan köyün ekonomisi Bursa, Ankara, İstanbul ve diğer illere göç eden Eveyiklilerle ayakta durmaya çalışıyor. Halen Almanya nın bir çok kentinde yaşayan ve oraya yerleşmiş Eveyikliler mevcuttur. Bunlardan bazıları: Mevlüt Dereli, Recep Dereli, Ziya Dereli, Yaşar Alabaş, Süleyman Alabaş, Mehmet Kelebek, Selahattin Kelebek, Recep Topal, Mehmet Onur. Emin, Ercan Dereli,Ramazan Topal gibi isimlerdir.Bunun yanında Devrek`te de esnaflık yaparak köyün ekonomisine katkıda bulunan esnaflar bulunmaktadır. Kuaför Ahmet Dereli,konfeksiyoncu terzi Cavit Koçbaş,Cep Telefonu Satış ve Servisi Cengiz Dereli ve Murat Koçbaş,Kıraathane işleten Şaban Karaali gibi başarılı esnaflarımızda bulunmaktadır.
  classiskuafor@xposta.com - Ahmet Dereli. Köy halkının soyadları şöyledir: Dereli,Görür, Kelebek, Koçbaş, Alabaş, Topal, (arkadaşlar devam edin) http://recepdereli.de
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 -Ibrahim ONUR
  2004 -Bayram Çakır
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak/ kum olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eveyikli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş