Evde Yapılabilecek Kolay Elektrik Motoru İcadı ve Yapılışı

'Elektrik Projeleri' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Evde Yapılabilecek Kolay Elektrik Motoru İcadı ve Yapılışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evde Yapılabilecek Kolay Elektrik Motoru İcadı ve Yapılışı

  Evde Kolay İcatlar Yapın

  Eğer kendinizi geleceğin mucitleri arasında görmek istiyorsanız öncelikle yaratıcı olmanız gerekir.Eğer yeterince yaratıcı olmadığınızı düşünüyorsanız düşünce sınırlarınızı biraz zorlayarak ilginç fikirler ortaya atabilirsiniz.Bu ilginç fikirler sonucunda da yeni düşüncelere yelken açabilirsiniz.Böylece düşüncelerinizi hayta geçirerek yepyeni buluşlara imza atabilirsiniz.Basit diye düşünebleceğiniz icatlar belkide insanlık için mükemmel bir icadın kaynağı olabilir.
  Bu icatları yapabilmeniz için size ilham kaynağı olabilecek bir icat.İşte size evde yapabileceğiniz elektrik motoru.Bu buluş ile yeni fikirleriniz için alt yapı oluşturabilirsiniz.Eğer ödeviniz evde yapılabilecek bir icat ise bu buluş tam size göre de olabilir….
  Evde Elektrik Motoru İcadı

  Elektrik Motoru İçin Malzemeler

  1-Motoru yerlestirmek için düz bir zemin
  2-Ince uzun bir demir
  3-Iletken tel
  4-Devreyi açip , kapamak için anahtar
  5-Miknatis ( yuvarlak seklinde)
  6-Ortasi esit , delik , iki plastik seritler
  Elektrik Motoru Deneyinin Yapilisi

  Uzun ince demirin üzerine iletken teli yuvarlak miknatisin ortasinda düzgün bir sekilde dönecek sekilde saralim. Sarma isi bittikten sonra , motorun yerlestirilecegi zemini ha-zirlayalim. Düzgün zeminin üzerine , ortasi esit sekilde , delik , iki plastik seriti ince demirin uzunlugunda yerlestirelim. Çünkü üzerine iletken tel sarili akim makarasi bu iki serit arasinda dönecektir.
  Seritler yerlestirildikten sonra ; yuvarlak seklindeki miknatisi, bu iki serit arasina yapistiralim. Akim makarasinin iletken tel sarili kisminin tamaminin miknatisin orta kisminda kalmasina dikkat edelim. Uzun ince demirin üzerine sardigimiz iletken telin uçlarini demirin bir ucuna getirip havaya kaldiralim ( bunlar motorun topaçlari görevini görecekler). Bu topaçlara dönme esnasinda devamli degmesi için iki tane tel uzatip , bu telleride miknatisin üzerine yapistiralim. Bu tellere adaptörden gelen kablolari baglayalim çünkü bu tellere akim makarasina elektrigi saglayacaklar.
  Devreyi istedigimiz zaman açip kapamak için , devreye bir adaptör baglayalim.Adaptörden gelen bir kabloyu anahtarin girisine baglayalim diger ucunu ise motora direk baglayalim. Anahtarin girisine bagladigimiz kabloyu üzerini kapatalim çünkü elektrik kaçagi olabilir. Anahtarin girisinden sonra çikisinada bir kablo baglayip onu da motora baglayalim ve kablonun üstünü öretelim. Elektrik motorunu yaptiktan sonra devreyi açalim. Sayet motorun akim makarasinda hafif bir kipirdama varsa elimizle akim makarasina dönderelim. Elektrik iletken tel içerisinden geçerken miknatisin etkisiyle dönmeye baslayacaktir.
  Elektrik Motoru İcadı Sonuçları


  • Elektrik enerjisi bu deneyde gördügümüz gibi bir dönme hareketiyle çevrilmis olur.
  • Motorun miline bir pervane baglarsaniz motor vantilatör veya aspiratör görevi görür.
  • Motorun miline bir karistirici düzenegi baglarsaniz bir mikser elde edersiniz.
  • Bu sekilde elektrik motorunun kullanildigi bir çok yer sayabiliriz. Önemli olan motorun dönme hareketini uygun yerlerde , uygun sekilde kullanabilmektir.
  Alıntı

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evde Yapılabilecek Kolay Forum Tarih
Evde Yapılabilecek Kolay Egzersiz Hareketleri Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011
Evde Yapılabilecek Basit İcatlar Ve Yapımları Konu Dışı Başlıklar 23 Şubat 2012
Evde Yapılabilecek Basit İcatlar - Limon Pili İcadı Bilim & Teknoloji 4 Mart 2011
Aile bireylerinin evde uyması gereken kurallar maddeler halinde Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ekim 2015
Bilinçli tüketici evdeki kaynakları nasıl kullanmalı kısaca Tüketici Şikayetleri 17 Mart 2015

Bu Sayfayı Paylaş