Evciyenikışla Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Evciyenikışla Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evciyenikışla Köyü bilgileri - Evciyenikışla Köyü resimleri - Evciyenikışla Köyü tanıtım  Evciyenikışla, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  TARİHİ: Malatya’nın Hekimhan İlçesine bağlı Mezirme Köyü’nde yaşayan Büyük Başağa’nın torunu Musa Halife’nin 1880’de Çorum’un Çağşak Köyünü terk ederek Evciyeni Kışla köyüne gelmesi ile Evciyenikışla köyünü kurmuşlardır.

  Köyün kurucusu olarak Musa Halife bilinmektedir. Bu durumda köyün 1880 yılında kurulduğu ve yeni bir köy olduğu anlaşılmaktadır.Musa Halife 63 yıl yaşamış ve yeni köy mezarlığında yatmaktadır. Ölüm tarihi hicri 1319 (1903)’tür
  Evciyenikışla Köyü 1890 yılında büyük bir kıtlık geçirmiş, köylülerin önemli bir kısmı Çorum ve Ankara’ya taşınmıştır. Şu anda Evciyenikışla Köyü 45 hanedir. Dedeler, Demirciler, Türkmenler ve Abdallar olmak üzere köyde dört kol yaşamaktadır.
  demirciler sülalesi şah ibrahim ocağından gelmektedir


  Kültür

  Köyde Türkmen gelenelkeri hakimdir.Köyde okuma yazma oranı çok yüksektir.köyde 3 tane milletvekili,prof dr,doktor,savcı,mal müdürü,brokrat, öğretmen,subay, avukat,pilot.astsubay gibi bir çok mesleğe mensup insan yetişmiştir. YUKARIDA DA YAZILDIĞI GİBİ KÖY TÜRKMEN GELENEKLERİNİN YAŞATILDIĞI ÖZBE ÖZ TÜRKMEN KÖYÜDÜR.AMA BİR ŞEYİ UNUTMUŞ KARDEŞLERİMİZ.KÖY OĞUZLARIN BOZOK KOLUNDA AVŞAR TÜRKMENLERİNİN DEMİRCİ OBASINA MENSUPTUR.AYRINTILI BİLGİ ALMAK İSTEYENLER www.avsarobasi.com adlı siteyi ziyaret etsinler. sitedeki bilgiler osmanlı arşivleri ilede belgelenmiş olup tamamen tarafsızdır.tüm kardeşlerimize sevgi ve saygılar.
  Coğrafya

  Çorum merkezine 43 km uzaklıktadır.köyün doğusunda orman batısında tarlalar ve küçük ormanlar vardır.Köyün içinden geçen Yılgınözü çayı köyün hayat damarıdır.Çorum'un içme suyunun büyük bir kısmını karşılamaktadır.Köy çevresinde bir sulama amaçlı gölet birde baraj vardır.Gölet ve çevresinde çok güzel mesire yerleri vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karasal iklimin Özellikleri de görülür.Yazlar sızcak ve kurak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 48
  1997 43
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Geçmiş yıllarda hayvancılıka yapılırken genç nufusun olmaması sebebiyle hayvancılık bırakılmıştır.Köydeki insanlar genellikle emeklidir.Kış mevsiminde köyde çok az kişi kalmaktadır.

  Evciyenikışla Köyü Çorum’un en sulak ve verimli köyleri arasında yer alır. Bahçecilik ve Hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle elma, armut, ceviz, üzüm ve kiraz yetiştirilmektedir. Arazilerin bir kısmında nohut, fasulye buğday ekilmekte ve sebzecilik yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Abidin Gündoğar
  1999

  SAFU OYMAK
  1994
  1989

  celal GÜNDOĞAR"
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı sağlık evi yoktur . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye kanalizasyon yapılmıştır.İçme suyunu çoğaltmak için çalışmalar bitmiştir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evciyenikışla Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş