Evciler Köyü Kula Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Evciler Köyü Kula Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kula Evciler Köyü - Evciler Köyü Hakkında - Evciler Köyü Tanıtımı - Evciler Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Şakir GÜÇLÜ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 844 1015

  Cep Telefonu: 0542 603 1732

  Evciler, Manisa ilinin Kula ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Daha önceleri köyün bulunduğu alanda olan büyük bir yerleşim yeri Kurtuluş Savaşında köy yakılır.Yıkılır. 1940 lardan sonra köy'e tekrar yerleşim başlar. Yörük aşiretleri gelip köye yerleşir. O zamanlar Hayvancılıkla uğraşıldığı için ve paça parça yerleşildiği için köyde dağınık yerleşme görülür. Evciler köyünün kuruluşu çok eskilere dayanmasına rağmen daha önceleri Körez köyünün bir mahallesi olarak görülmekteydi. 1950'li yıllarda ayrılarak ayrı bir muhtarlık olmuştur.

  Coğrafya

  Manisa iline 134 km, Kula ilçesine 12 km uzaklıktadır. Evciler Köyünün mahalleleri Değirmenciler , Karakoca ,Hıdırlar, İbatlı ve Karakeçili'dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak akdeniz ikliminin görüldüğü son köydür diyebiliriz. karasal iklime geçiş vardır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 325
  2000 320
  1997 329


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy, Gediz nehrine bağlı söğüt çayı üzerinde yer aldığı için Bahçe tarımı yaygındır. Köyün hemen karşısıdaki Kepir Ovasında Tahıl üretimi yapılır. Küçükbaş hayvancılık da yaygındır. Köy arazisinde bol miktarda kayrak denen taşlar bulunur. düzgün kütleler halinde çıkarılan bu kayalar dekoratif amaçlı satılarak gelir elde edilir. Köydeki bütün evler bu taştan yapılmıştır.

  [​IMG]

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep Telefonları da çekmekedir.

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evciler Köyü Kula Forum Tarih
Evciler Köyü Hakkında bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Evciler Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Evciler Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Evciler Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010
Evciler Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş