Evcikuzkışla Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Evcikuzkışla Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evcikuzkışla Köyü bilgileri - Evcikuzkışla Köyü tanıtım - Evcikuzkışla Köyü resimleri  Evcikuzkışla, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy Evci Asiretindendir ve Kücük Mehmetin oglu Alicafer veya Alacafer adinda olan birisi tarafindan kuruldugu biliniyor.Ayrica Köyün öbür evci köylerinin kurucusu ollan Musa halife baglantisida olabilir.Evci Köyleri hep birlikte göc etmislerdir Horasandan Malaytya üzerinden.Sonradan baska köyden ve asiretden katilan olmusdur.Evci kisla Çağsak Köyünden ve Sah Ibrahim Veli dergahindan aldigimiz bilgilere göre Nusaybin deki cacag gölünün yakinlarindan göc etmislerdir Rum Diyarina.
  Kültür

  Evcilerdeki bir Kültür baska asiretlerden kiz alip vermediğidir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Çorum merkezine 42 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 40
  1997 30
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Satılmış Aktaş
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş