Evci Köyü Alaca Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Evci Köyü Alaca Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  evci köyü bilgileri - evci köyü tanıtım - evci köyü resimleri  Evci, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

  ==Tarihi

  Bu köye ilk olarak 400-450 yıl önce Şam’dan gelen “Karagücük Osmanatasıdır ve Karakaş'lar köyde Karaöcükler olarak bilinirler.Karaöcük ismi de zaten Karagücük Osman'dan gelir.Bu kişi yerleşmiş ve “Karagücük Evci” adı verilmiştir.Sonrada Sarı Ali adında Kervan sahibi Tüccarlık yapan bir Tacir bu günkü Şirin'ler olarak bilinen sülalenin ilk mensuplarından olup bu bölgeye yerleşmiş ve köyün nüfusu bu dönemden itibaren artmıştır.Şirinler,Karakaşlar ,Çakırlar, Cenikler,Igneciler,Koçaklar,Uysallar,Şahinler,Türk menler,Demirel,köyün bilinen aileleridir.


  Kültür

  Köyün yetiştirdiği eğitimli insan sayısı oldukça fazladır.Doktor ,Subay ,Astsubay Öğretmen ,İmam ,Siyasetçi ,İş Adamı ,Müteahhit, ve esnaf olamk üzere olmak pek çok alanda uzman kişiler bulunmaktadır. Aynı zamanda Evci Köyü Hanesine kayıtlı Başkent Ankara da da 115-Hane köy halkı yaşamaktadır.Ankara'daki köyün yetkilileri kendi gayret ve çabaları ile Evci Köyü Kalkınma ve Yardımlaşma Derneğini kurmuş ve dernek merkezininin Mülkiyetini satın alarak dernek adına kayıt yaptırmışlardır. Dernek üyeleri kendi aralarında demokratik bir şekilde seçimler yaparak kendi yönetimlerini oluşturmaktadırlar. Hizmetler olarak derneğin, özellikle yaz dönemlerinde başkente çeşitli alanlarda çalışmaya gelen Evci Köyü gençlerinin barınma ve buluşma noktası olarak büyük katkısı olmaktadır.Diğer faaliyetleri arasında düğün ve cenaze hizmetlerinde çok önemli bir rolü vardır. Dernek yöneticileri dernek adına bir Ambulans ve yıllık buluşma toplantılarının yapılacağı bir yer, köy çamlığına giderken büyük kolaylık sağlayacak bir Toplu taşıma Aracı almak istediklerini her ortam ve zamanda dile getirmektedirler.Bu yapılan çalışmalardan dolayı bütün köy halkı adına hiç bir desteğini ve yardımını dernek yönetiminden esirgemeyen Önde gelen İş Adamlarımızı ve Dernek Başkanımız sayın Muhlis ŞİRİN'i bende kutluyorum.Derneğin bir üyesi olarak bu bilgileri buraya yazarken büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

  Coğrafya

  Evci Köyü Çorum iline 62 km, Alaca ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün iki adet sürekli akan çayı mevcuttur. Bu çaylar başka köylerin arazilerinden doğup köyün ormanları arasından geçer, buralardan suyunu çoğaltır ve köyün üst kısmında birleşirler. Bunlar Karaöz ve Aköz olarak isimlendirilmişlerdir. Bu çaylar, Alaca Barajını besler ve ana kaynaklarını oluştururlar. Baraj, köyün arazisine yapılmış olup, köye çok yakındır ve fakat sulama etkisi olarak köye bir faydası yoktur. Köyün kendine ait Çamlığı, Gündeğmez ,Sarıyaprak,Dede Kale gibi önemli mesire yerleri vardır.Yemyeşil bir vadinin içindedir. Köyün çevresinde birçok doğal güzellikleri bulmak mümkündür.
  İklim

  Köyün iklimi; Köyümüz, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak, İç anadolunun iklim etkisi de mevcuttur. Yazları sıcak ve kuru ,kışları ise soğuk ve sert geçer.Kış ayların da çok miktarda kar yağar
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 915
  1997 826
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2007 yılında hizmete girmiş olan Sulama Kanalı Projesi ile köy halkı sulu tarıma geçmeye başlamıştır.Alaca merkezde Evci Köyünden genelde büyük esnaflar vardır.Özellikle iyi ve dürüst esnaflıkları ile tanınırlar.Sarraflık,Gıda ,Kuruyemiş ve İnşaat işleri ile tanınmışlardır.Yurtdışında birçok vatandaşı vardır.Almanya,Fransa,Hollanda,Avusturya,Belçika,İ spanya,Kazakistan,Azerbaycan,Özbekistan,Türkmenist an,Amerika Birleşik Devletleri gibi.Özellikle yurt dışı ülkeleri tercih eden köy gençleri çalışmak için son yıllarda Amerikayı tercih etmektedirler.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Selahattin Şirin
  1999 Adil Şirin
  1994 Nuri Karakas
  1989 Mustafa Şirin
  1984 Tahsin Şahin
  Altyapı bilgileri

  Evleri Betonarme ve ahşap olup İlkokul 1953, Eski Cami 1958, Yeni Cami 2001 yılında hizmete açılmıştır.Elektrik 1980 yılında gelmiştir. Sağlık evi ve İmam evi binası vardır. İçme suyu şebekesi vardır.Yaz aylarında meydana gelen su kesintilerine karşı köy halkına mensup dışardaki iş adamlarını katkılarıyla terkosa ek olarak yeni su kaynağı bulunarak motopomlarla otomatik olarak Terkos takviye edilmiş ve köyün içme suyu problemi çözülmüştür.Köyün elektrik nakil isistemi ve trafoları yenilenmiş ve ahşap nakil direkleri demirle değiştirilmiştir.Köyde Kanalizasyon sistemi vardır.Köyün ilçe ile ulaşımı özel araçlar ve köy halkına ait dolmuşlarla sağlanmaktadır.2007 yılında Köy halkı ve İş Adamlarını katkıları ile köye Morg yapılarak halkın hizmetine verilmiştir.Yine aynı yıl içersinde Kanalizasyon ve köprü problemleri Köy muhtarının üstün gayretleri sonucu çözülmüştür.Cep telefonu şebekesi kurulmasına da yardımcı olunarak köy halkının iletişim sorunuda büyük ölçüde halledilmiştir.Köyün ilçeye bağlantısını sağlayan yol asfaltlanmıştır.okulun 143 öğrencisi mevcuttur.ancak köyde türkcell hat çekmemektedir.sadece çatalbaş köyünde çekmektedir
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evci Köyü Alaca Forum Tarih
Evci Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Evci Koyu İlköğretim Okulu Tufanbeyli Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Evciler Köyü Hakkında bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Evciler Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Evciler Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş