Evbakan Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Evbakan Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evbakan Köyü Şenkaya resimleri - Evbakan Köyü Şenkaya hakkinda bilgiler  Evbakan, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı 'Soğmun' dur. Ne kadar doğrudur bilinmez ama bu adın köye verilmesiyle ilgili hikâye şöyledir; Köy dağın eteğinde kurulu ve vadiye bakmaktadır. Misafirler, yabancılar köye bu vadiden yukarıya doğru ilerleyerek varırlar. İnsanlar vadiden yukarıya doğru, köye yaklaşırken, köy fırınlarında pişirilen somunların kokusu vadi boyunca aşağılara kadar ulaşır ve bu kokuyu alan insanlar 'ne güzel köy, ne güzel somun kokuyor...' derlermiş. Böylece köyün adı Somun olarak anılır olmuş ve zamanla yerel ağızla söylenen hali 'Soğmun' adı yerleşmiş. Şimdiki adı Evbakan ise Cumhuriyet döneminde verilmiştir.

  Köyün yerleşim alanı oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Manastır, kilise, kale, camisiyle adeta bir açıkhava müzesi olan köy hakkında maalesef resmi bir araştırma yapılmadığı ve köyün tarihi aydınlatılmadığı için ancak gezip gördüklerimizle edindiğimiz bilgileri aktarabiliriz. Köyün batısında Türkmen Kalesi olarak anılan kalenin heybetli giriş kapısı, bir kısım burçları ayaktadır. Kaleye kilometrelerce uzaklıktaki su kaynaklarından su taşıyan tesisat, yüzlerce metre uzunluktaki taş döşeli yollar, mezarlıklar da görülebilmektedir. Köyün doğusunda ise Türkmen kalesini karşıdan gören 250-300 metre yüksekliğindeki kaya blokları içerisine oyularak yapılan manastır bulunmaktadır. Birçok bölümden oluşan manastırın ana salonunun üzeri kubbe biçiminde oyulmuş, kubbe ve duvarlar çeşitli resim ve yazılarla süslenmiştir. Maalesef bu kısımdaki resim ve yazıların büyük çoğunluğu tahrip edilmiştir. Ayrıca deprem, yağmur vb. doğal etkenler nedeniyle manastırın birçok odası yıkılmıştır. Manastırla bu yapının yapıldığı kaya blokunun yanından akan dere arasında gizli bir geçit vardır. Kayaların içine tünel oyularak oluşturulan geçitin giriş kısmı deprem ve sonrasında sel sularının taşıdığı toprakla dolarak kapanmıştır. Köyün eski aşağı mahallesinde bulunan ve 2006 yılında bakımsızlık nedeniyle yıkılan ve tahminen 350 yıllık geçmişe sahip camisi ise sadece fotoğraflarda anı olarak kalmıştır. Yine köyün doğu tarafında Verintap mevkisindeki kalıntılar da bölgenin geçmişine ilişkin önemli bulgular içeriyor. Köyün batısında, türkmen kalesi ile köy arasında kalan kaya bloku üzerindeki mağaralarda tarih öncesine ışık tutabilecek duvar resimleri, kabartmalar da araştırılmayı bekliyor.

  İşte tam bu mevkide yeralan ve gelintaşı diye anılan peribacalarının halk dilinde bir de efsanesi vardır. Efsane kısaca şöyledir; Karşı köylerin birisinden Soğmun'a gelin getirilmektedir. Gelin alayı köye yaklaştığı sıralarda düşman askerlerinin saldırısına uğrar. İnsanlar savunmasız bir durumdadır ve kaçmaya başlarlar. Bir taraftan da güzeller güzeli gelini düşman askerlerinin eline geçmesin diye hep bir ağızdan Allah'a dua ederler; 'Allahım! Düşmandan bizi koru. Gelinimiz düşmanın eline geçeceğine bizleri taş eyle!' Ve duaları kabul olunur gelin alayının tamamı taşa dönüşür.

  Maalesef tarihçilerin ve arkeologların gözünden kaçırdığı bu tarih dolu vadi Erzurum ve çevre illerden hatta zaman zaman yurtdışından gelen defineciler tarafından tahrip ve yağmaya uğramaktadır.

  Köy bir Sünni Türk Köyüdür. Köylüler vatanına milletine bağlı birer şahsiyet abideleridir. Yani söz konusu vatan ise gerisi teferruattan ibarettir fikrini her biri kendine nakış nakış işlemiştir. Önceleri büyük ve kalabalık bir nüfus yapısına sahip olan Soğmun, zamanla Kırşehir, Bursa, Ankara ve İstanbul gibi illere göç vermiş, köyün nüfusu zamanla azalmış ve yaklaşık 60 hane ve 300 kişiye düşmüştür. Köyde iki bloktan oluşan bir ilköğretim okulu vardır. Köyün eğitim düzeyi oldukça yüksek olup, özellikle son yıllarda üniversite mezunlarının sayısı dikkate değer artış göstermiştir.

  Köy 1984 ve 1986 yılında iki büyük deprem yaşamıştır. 1986 yılındaki depremde eski köy diye adlandırılan o zamanki ana yerleşim yeri büyük bir yıkıma uğramıştır. Köyün neredeyse tamamı bugünkü bölgeye yapılan deprem evlerine taşınmıştır.

  Kültür

  Köklü geçmişi ile birçok geleneği bünyesinde barındıran ve bunları yaşatmaya çalışan köyde; baharı karşılamak için çocukların biraraya gelerek kapı kapı dolaşıp hediye topladığı 'dudu', geleneksel halk oyunlarının ve düğün eğlencelerinin yapıldığı kına geceleri ve düğünler, yaylaya göç ve yayladan dönüş öncesinde gerçekleştirilen eğlenceler köyün zengin kültürel yaşantısının gözlemlenebileceği anlardır. Kısacası köy Türk gelenek ve göreneklerini günümüzde de yaşatmaktadır.

  Coğrafya

  Erzurum iline 159 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır. Tarım arazileri sınırlı olup, zengin çayır ve ormanlık alanlara sahiptir. Arazilerin büyük çoğunluğu engebeli ve sulamaya uygun değildir. Verintap mevkisi büyük ve düz arazi yapısıyla verimli tarım alanıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 303
  1997 267

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tahıllardan buğday, arpa, mısır, meyvelerden elma, vişne, erik, ceviz, çilek sebzelerden patates, biber, balkabağı, fasulye, domates, salatalık yetiştirilmektedir. Hayvancılık alanında küçükbaş hayvanlardan koyun ve keçi, büyükbaş hayvanlardan sığır yetiştirilmektedir. Ayrıca zengin bitki örtüsü ve çiçek popülasyonu nedeniyle arıcılık da yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yoL STABİLİZE olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tüm GSM hatlari çekmektedir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Evbakan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş