Eustachio Divini Kimdir - Eustachio Divini Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eustachio Divini Kimdir - Eustachio Divini Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eustachio Divini Kimdir - Eustachio Divini Resimleri - Eustachio Divini Biyografisi - Eustachio Divini Hakkında  Eustachio Divini (4 Ekim 1610 - 22 Şubat 1685), bilimsel optik aletlerin yapımı için gerekli olan teknikleri geliştiren İtalyan bilim adamı.

  Galilei'nin öğrencisi olan Benedetto Castelli'nin yanında bir süre eğitim gördükten sonra 1646'da Roma'ya yerleşen Divini, burada saat ve mercek yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde çeşitli bileşik mikroskoplar ile uzun odaklı teleskoplar geliştirdi. Ağaç boruların içine yerleştirilen dört mercekten oluşan teleskopların odak uzaklığı 15 m'nin üstündeydi.

  Kendi geliştirdiği bir teleskopla yaptığı gözlemlere dayanarak Ay'ın haritasını hazırlayan Divini, bu haritanın bakır oyma baskılarını hazırlayarak 1649'da yayımladı. Astronomi alanında ayrıca, Satürn'ün bazı halkalarını ve Jüpiter'in üzerindeki lekeleri ve uydularını inceledi. Geliştirdiği mikroskopların ve teleskopların çoğu Floransa, Roma, Padova ve başka müzelerde günümüze değin korunmuştur.
   

Bu Sayfayı Paylaş