Eugen Dühring Kimdir? (1833-1921)

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Asi_isyankar tarafından 9 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Eugen Dühring Kimdir? (1833-1921) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eugen Dühring Kimdir? (1833-1921)

  Alman filozof ve iktisatçısıdır.

  Bir süre Berlin Üniversitesi'nde felsefe ve ekonomi politikası dersleri vermiştir. Kısa süre sonra gözleri görmez olmuş; ölümüne kadar, önce Berlin'de, daha sonra da Nowawes'te yazar olarak yaşamıştır.

  Bir burjuva sosyalizminin, toplum düzeninin temelini "bireysel ruhun doğal çabaları"nda gören bu en belirgin temsilcisi, toplumsal üründe işçilerin artan payı teorisini öğretiyor ve geleceğin kurtuluşunu sınıflar arası uzlaşmaz karşıtlıkların uzlaşmasından bekliyordu; kendisini insanlığın düzelticisi, iyileştiricisi gibi görüyordu. Çok çeşitli konularda konferanslar verdi.

  Berlin profesörlerine karşı uluorta saldırıları sonucu, kısa zamanda koltuğundan oldu. 1870-1880 yılları arasında, sosyal-demokrasi, pek çok yandaş bulmuştu. Dühring, birçok yapıtında, toplumsal-felsefi özel bir sistem geliştirdi ki, bu sistem, kendisinin bulmuş olduğunu sandığı bir sürü mutlak "son yargı gerçekleri"nin yardımıyla oluşturulmuştu. Hıristiyanlığa karşıydı ve ateşli bir Yahudi düşmanıydı.

  Kendi elinde olmayarak, dolaylı bir şekilde, bilimsel komünizme büyük bir hizmeti olmuştur; Marx'a ve Lassalle'a karşı tutkulu saldırıları ve büyüklük deliliğinin damgasını taşıyan "gerçeğin felsefesi", Engels'in ünlü yergi yazısındaki yanıta yolaçtı: "Bay Eugen Dühring Bilimi Altüst Ediyor" (Anti-Dühring) kitabı, kısa zamanda yeni devrimci işçi kuşağının felsefe kılavuzu haline geldi. Bu yapıtında Engels, Dühring'in yavanlıklar sistemini acımasızca yıkıyor ve ilk kez diyalektik materyalizmin, usta elinden çıkma tam ve açık bir açıklamasını yapıyordu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eugen Dühring Kimdir Forum Tarih
Eugéne Guillevic Kimdir - Eugéne GuillevicBiyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Eugenio Bennato Bırak Akdeniz`i Kendi Haline 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 21 Ocak 2011
Eugen Bleuler Kimdir - Eugen Bleuler Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 13 Kasım 2010
Eugene Ionesco - Yalnız Adam Masallar-Hikayeler-Destanlar 6 Şubat 2010
Verheugen, İsrail'e ayrıcalıklı muamele istedi Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş