Eugen Bleuler Kimdir - Eugen Bleuler Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eugen Bleuler Kimdir - Eugen Bleuler Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eugen Bleuler Kimdir - Eugen Bleuler Resimleri - Eugen Bleuler Biyografisi - Eugen Bleuler Hakkında  Paul Eugen Bleuler (d. 30 Nisan 1857 - 15 Temmuz 1939[1]) İsviçreli psikiyatr; özellikle mental hastalıklar konusundaki çalışmalarıyla tanınır. Ayrıca şizofreni terimini literatüre kazandırmıştır.

  Bleuler; Pauline Bleuler-Bleuler ve varlıklı bir çiftçi olan Johann Rudolf Bleuler'ın oğlu olarak, İsviçre'de Zürih şehrinin yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Zollikon'da doğdu. Bern Üniversitesi'nde tıp öğrenimi gördükten sonra Zürih Üniversitesi'nde psikiyatri profesörlüğüne ve aynı kentteki Burghölzli Akıl Hastanesi'nin başhekimliğine atandı. 1898'den 1927'ye değin çalıştığı bu hastanedeki 647 hastayı kapsayan gözlemlerini 1908'de yayımladı ve şizofreni terimini ilk kez bu incelemesinde kullandı. Aynı çalışmanın ürünü olan Dementia Praecox oder Gruppe der Schizoprenien (1911; Erken Bunama ya da Şizofreni Grubu) adlı yapıtında, bu konudaki bütün benimsenmiş görüşlere karşı çıkarak; erken bunamanın tek bir hastalık olmadığını, iyileşmez gözüyle bakmanın ve sonunda mutlaka tam bunamaya dönüşeceğini varsaymanın yanlış olduğunu savundu. Aynı yapıtında zihindeki çağrışımların düzensiz bir sıra izlemesi ve kişilik bölünmesi ya da parçalanması gibi ortak belirtiler gösteren bir dizi hastalığı tanımlayarak, hepsine birden şizofreni adını verdi. Bleuler, şizofreni olaylarından birçoğunun gizli seyrettiğine (hastalığın tam anlamıyla dışa vurmadığına) inanıyor ve şizofrenili kişilerin düşünme süreçlerinde her durumu kapsayacak kadar genel değil, ancak bazı özel sorunlarda bozukluk olabileceğini öne sürüyordu.

  Bleuler şizofreninin etkilerini temel ve ikincil belirtiler olmak üzere iki kümeye ayırmıştır. Temel belirtiler 4A belirtileri olarak da bilinir. Şizofreni çözümlemesinin temeli olan iki önemli kavramın yaratıcısı da yine Bleuler'dir. Bu kavramlardan biri, kişinin genellikle garip fantezilere kapılarak gerçeklikle tüm bağlantısını kopardığı içekapanma (otizm), öbürü ise birbirini tamamıyla dışlayan karşıtların ruhsal yapıda birlikte ve aynı anda var olması anlamındaki karşıtlar birliği ya da ruh karmaşasıdır (ambivalans). Diğer temel belirtiler ise assosiasyon ve affektivite'dir.

  Bleuler, Sigmund Freud'un kuramlarının ilk savunucularından biri oldu ve Freud'un nevrozlu hastalarda saptadığı çeşitli mekanizmaların psikozlu hastalarda da ortaya çıkabileceğini kanıtlamak için çaba gösterdi. Psikozun beyin dokusunun yıkımından ileri geldiği yolundaki yaygın inanca karşı çıkarak bu hastalığın psikolojik nedenlere bağlı olabileceği görüşünü savundu. Lehrbuch der Psychiatrie (1916; Psikiyatri Ders Kitabı) adlı yapıtı birçok kez basılarak psikiyatri klasikleri arasında yer alan Bleuler ve asistanı Carl Gustav Jung, 1900'lerin başlarında Freud ile birlikte Viyana Psikanaliz Derneği'nin ilk üyeleri oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eugen Bleuler Kimdir Forum Tarih
Eugéne Guillevic Kimdir - Eugéne GuillevicBiyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Eugenio Bennato Bırak Akdeniz`i Kendi Haline 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 21 Ocak 2011
Eugene Ionesco - Yalnız Adam Masallar-Hikayeler-Destanlar 6 Şubat 2010
Verheugen, İsrail'e ayrıcalıklı muamele istedi Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Nike: Efsanevi “Eugene Track Jacket” bu bahara damgasını vuruyor!.. Populer markalar & Moda 8 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş