Etyemez Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Etyemez Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  etyemez köyü bilgileri - etyemez köyü tanıtım - etyemez köyü resimleri  Etyemez, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tarihi: Köyün geçmisi Baliklar sülalesi tarafindan kuruldugu ve çetelerden korunmak icin eski Turnali köyünde yasayan Elikötüler, Terelikten yasayan Seydileri köylerine davet edip hep bir yumruklan cetelere karsi koymalarindan olusmustur. Tam kurulus tarihi hakkindan bilgi yoktur.

  Sülalenin Ayrılması

  Seceremiz Abdülkadir 27.R .1099 ( Takriben1688) Abdurrahman (1711) Ahmet (1740) Ömer Osman (1768)’den Ağlasun ilçesinden başlayarak günümüze kadar bilinmektedir. Ağlasun’dan göçebe olarak yola çıkan sülalemiz yol boyunca Yozgat Akdağmadeni’nde ilk kafilesini bırakıyor ve geri kalan iki kardeş Tokat Artova üzerinden her bölgenin toprağını alarak o günkü Sivas Tonus’a (bu günkü Şarkışla’nın bir bölümü) yerleşmişlerdir.

  Ömer Osman adlı dedemizin diğer kardeşleri Yozgat’ta kaldığından ilk önceleri bu yörelerde koyun otlatmakta tek başlarına zorlananılmıştır.Altınyayla Doğupınar Köyüne gelindiğinde 2 kardeşde bu yörenin topraklarını beğenmeyerek Tokat Artovaya geri dönmeye karar veriyor.O sıralarda küçük kardeş ahmetin henüz çocuğu yoktur.Hasan Kocanın 3 oğlundan 2'si de bu dönemde Doğupınar köyünde vefat edince Hasan Koca benim tek oğlum kaldı diye Tokat'a dönmekten vaz geçiyor.Ahmet adlı küçük kardeş Tokat'a dönmek için yola çıkıyor ancak hernasılsa Kangalın bugünkü Kocakurt köyü mevkiine geliyor.

  Sülalenin Kolları

  1-Kangal Kolu

  Ömer Osmanın küçük oğlu Ahmet (1801) Kangal Kocakurt Köyü mevkiine yerleşir. Burada 17-18 yıl kaldıktan sonra da hayvanlarına yaylak sorunu yaşamaları ve dönemin eşkıyalarının can ve mala zarar vermesinden dolayı hayvanlarını saklamaları için en uygun yer olan Eski Şuul mevkiine yerleşiyorlar. Yaşadıkları dönem Osmanlının çöküş dönemi olduğundan Abdülmecidin çetelere karşı birleşin emirlerine maruz kalan Ahmet (1801)’in oğulları da bundan sonra ayrılmak zorunda kalıyor.

  a) Etyemez Köyü Grubu

  Padişah emrine uyan kardeşlerden Abdurrahman (1827) ve Bekir (Bekir Kâh) (1832) adlı oğulları bu günkü Kangal Etyemez Köyüne yerleşir.

  Abdurrahman adlı oğlundan olan Hasan (Kör Hasan) (1853) ve Ahmet’in Bekir adlı oğlundan olan Ömer Osman (Omar Kâh)(1868) soyadı kanununda Arslantaş soyadını alır. Bekir Kah’ın büyük oğlu olan Ebu Seyf (1863) ilk önce Arslantaş soyadını alır daha sonra da değiştirerek Kurt yapar.

  Etyemez köyünde Abdülhamit Döneminin ; Soyadları 05 Nolu Hane Reisi Ebu Seyf Kurt -1863 Kurt 06 Nolu Hane Reisi Ömer Arslantaş-1868 Arslantaş 07 Nolu Hane Reisi Hasan Arslantaş-1853 Arslantaş, Önder

  b) Turnalı Köyü Grubu

  Ahmet’in Ömer Osman adlı oğlunun Zeliha adlı hanımından olan Mehmet (1878) ve Hasan (1877) adlı kardeşler soyadı kanununda Eligüzel soyadını alırken, diğer hanımı olan Fatma’dan olan Mehmet (1865) Ulusu, Osman (1870)’da Sarıburun soyadını almıştır.

  Turnalı köyünde Abdülhamit Döneminin ; Soyadları 05 Nolu Hane Reisi Mehmet Ulusu-1865 Ulusu 07 Nolu Hane Reisi Osman Sarıburun-1870 Sarıburun 08 Nolu Hane Reisi Mehmet Eligüzel-1878 Eligüzel, Esen

  c-) Akçamağara Köyü

  Bu köydeki akrabalarımızın soyadları Kızlarkayasıdır.Dedeleri Kangal Turnalıdan gitmedir.

  2-Altınyayla Kolu

  Ömer Osman dedemizin büyük oğlu Fil Hasan’ın soyundan gelenlere bugün Altınyayla Doğupınarda Filler deniyor ve soyadları Gürbüz, Dinç, Oğuz ve Çakmaktır.

  Fil Hasan Koca (1795)'in 4 oğlu oluyor ve bu oğullarından soyları devam etmiştir.Hasan Kocanın Hanifi (1916) Halil (1817), Himmet (1820) ve Gafur (1821)

  Hasan Kocanın Halil adlı oğlunun Ali (1839), Ahmet (1841) ve Bekir (1845) adlı oğulları oluyor.Alinin tek oğlu Abdullah (1878) ve Bekirin Mustafa (1879),Yakup (1887), Salih (1888) ve Mevlüt (1892) oğulları Gürbüz soyadını alırken Ahmetin tek oğlu Halil (1876) Çakmak soyadını alıyor.

  Hasan Kocanın Himmet adlı oğlunun ilk eşi Fatmadan olan Süleyman (1838)'ın Eyüp (1865) ve Osman (1873) adlı oğulları Gürbüz soyadını alıyor.Himmetin ikinci eşi Cennetten olan Duran (1841) de Gürbüz soyadını alıyor.

  Hasan Kocanın Hanifi adlı oğlundan Yusuf (1834) ve Onun Oğlu Hasan (1856) da Oğuz Soyadını alıyor.Hanifinin Ömer Osman (1837) adlı oğlundan Memet (1863) adlı oğlu ve Hanifinin Hüseyin (1838) adlı oğlundan olan Hüseyin (1861) Dinç Soyadlarını alıyorlar.

  3-Şakışla Gürçayır Kolu

  Şarkışlanın Gürçayır Kasabasına yerleşen Ahmet'in Ömer Osman adlı oğlunun torunu Mehmet Karakoç'un (1880) soyundan gelen akrabalarımızın soyadları Karakoç ve yöredeki bilinen sülale isimleri Soloğullarıdır. Köyün sinirlarindaki komsu köyler. Yeniköy, Koruköyü, Karagücük,

  Sekerpinari ve Turnali.

  Halk ve cevre köyleri arasinda köyümüzün ismi Ağcakaş olarak da bilinir;

  bunuda köyün jeolejik yapisina borcludur.

  Etyemez isminin nerede geldigi orada Etyemez babanin mezarligi bulunmasindandir

  Etyemez Baba: Etyemez Baba’nin mezari, Etyemez Köyü’nün mezarligindadir. Etyemez Baba’nin mezari demirden yapilip üzerine ismi yazdirilmistir. Horasan erenlerinden olduguna inanilan Etyemez Baba’nin nerede dogup ne zaman öldügü hakkinda hiçbir bilgi yoktur. Anlatildigina göre asil adi Etyemez olmayip bu isim ona daha sonra verilmistir. Sagliginda, ipek Yolu'ndan geçen kervan yolcularina sürekli et ikram edip, kendisi yemedigi için bu isimle meshur olmustur. Köylülere göre, Etyemez Baba Kibris ve Kore savaslarinda Etyemez daginin tepesinden düsmana karsi sürekli top gülleleri atarmis. Bu zatin himmetinden dolayi, Etyemez köyü hiçbir zaman ekonomik sikinti çekmemis ve tabii afet görmemistir. Köylüler Etyemez Baba’nin köyün bekçisi oldugunu, onun manevî korumasini ve duasini her zaman üzerlerinde hissettiklerini, Persembe aksamlari ise kabrinin üzerine nur yagdigini bildirmektedirler. Etyemez Baba’yi hem Alevî hem de Sünnî inanca sahip insanlar ziyaret ederler. Babayi ziyaret etmek isteyen birisi Persembe sabahi safak attiktan sonra abdest alip ziyaret için niyet eder. Eger mümkünse beraberine bir kurban alarak hiç dünya kelami etmeden mezarliga varir. Mezarin etrafini yedi defa döner. Bu dönme isi bittikten sonra üç ihlas bir Fatiha okur. Sonra kurban keserek orada bulunanlara ve komsulara ikramda bulunur. ikram edilen kisiler kurban etini yerken “Allah dileginizi kabul etsin” seklinde dua ederler. Basta Etyemez Köyü olmak üzere çevreden gelen insanlarin Etyemez Baba’yi ziyaret nedenlerini su sekilde siralamak mümkündür.


  1. Etyemez Baba’nin mezarindan bir miktar toprak alip muska seklinde üzerinde tasiyanlara kursun isabet etmez inanci vardir. Ayni zamanda bu insanlari yilan ve böcek cinsinden herhangi birhayvan da sokmaz.


  2. Kötü rüya görenler, evlenmek isteyip de evlenemeyenler veya herhangi bir kaza geçirenler Etyemez Baba’nin mezarina giderek ondan yardim isterler.


  3. Nazardan korunmak için, babanin mezarindan alinan toprak muska sekline getirilerek evin ve ahirin giris kapisinin üzerine asilir. Ayrica diger ziyaret yerlerine gidildigi gibi, yagmur duasi için de Etyemez Baba’ya toplu olarak çikilip dua ve niyazda bulunulur.  Köy tamamen sünni olup Türk örf ve adetlerini kalıcı bir şekilde devam ettirmektedir. düzenleyen: hakan karapınar
  Coğrafya

  Sivas iline 111 km, Kangal ilçesine 28 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 121
  1997 144
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 rüstem arslantas

  2004 - Hasan Bahçivan
  1999 - hasan Bahçivan
  1994 - hasan bahcivan
  1989 - cemal önder
  1984 - kamil arslantas

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Etyemez Köyü Hakkında Forum Tarih
Etyemezli Köyü Terme Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Etyemez Köyü Alaçam Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Etyemez Köyü Merkez Kastamonu Karadeniz Bölgesi 13 Nisan 2010
Vejetaryen Olmak - Vejetaryenlik (Etyemezlik) Diyet Beslenme 11 Nisan 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş