Etobur Hayvanlar Hangileridir - Etobur Hayvanların İsimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Etobur Hayvanlar Hangileridir - Etobur Hayvanların İsimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Etobur Hayvanlar Hangileridir - Etobur Hayvanların İsimleri

  Etobur hayvanlar et ile beslenen hayvanlardır. Bunlar memeli ve kuşlardan ve sürüngenlerden ibarettir. Kuşlar ve sürüngenleri ayrı ayrı konularda işleyeceğimiz için etobur veya başka bir deyişle etle beslenen memeli hayvanları kısaca incelememizde fayda var, hangi hayvanlardır ?

  1- Tilki : Baş ve gövde uzunluğu 70 cm Kuyruk uzunluğu 45 cm civarındadır. Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika da yaygın olarak yaşayan bir hayvandır. Değişik ortamlara uyum sağlayabilen bu hayvan etle beslenir. Küçük canlı hayvanlarla beslenir. İnsanlar tarafından kürkü için avlanır.

  2- Kurt : Baş ve gövde uzunluğu 1.10 ila 1.40 metre, kuyruk uzunluğu 35 – 40 cm civarındadır. Nesli tükenmekte olan etobur hayvanlardandır. Sayılı ülkelerde ve Türkiye de yetişmektedir. Ormanlık alanlarda, çalılıklarda ve daha ziyade otlaklarda yaşarlar. Post rengi yetiştiği yöreye ve iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Etle beslenir duruma göre otda yiyebilir.

  3- Sırtlan : Baş ve gövde uzunluğu 1 ila 1.40 metre civarında, kuyruk uzunluğu 40 cm civarındadır. Afrika ve Asya da yaşar. Leşleri yiyerek beslendiği bilinsede bazen canlı hayvan yakalayarak beslenir. Çirkin yapısıyla çirkin çığlıklar atması ile meşurdur.

  4- Aslan : Baş ve gövde uzunluğu 1.70 metre, kuyruk uzunluğu 80 cm civarındadır. Tropikal Afrikanın kralıdır. Afrika da savanlarda yaşar ancak, Hindistan da hala yaşamaktadır. Aslanlarda ekseriyetle dişi aslan avlanır. Etle beslenen aslan aynı zamanda leşlede beslenir.

  5- Bozayı : Baş ve gövde uzunluğu 1.80 ila 2.50 metre civarında olan bozayının kuyruk uzunluğu 10 – 20 cm civarındadır. Orta Avrupa da yaşamaktadır. Kuzey Amerika da daha iri yapılı olanlarına rastlanmaktadır. Otla ve etle beslenirler.

  6- Panda : Nesli tükenmekte olan panda koruma altına alınmıştır. Çin in güney bölgesinde yetişen pandalar etçil beslenen hayvanlar gurubundandır.

  7- Kaplan : Baş ve gövde uzunluğu 2 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Asya da yaşayan bu hayvan Sibirya dan Endenozya ya kadar uzanan coğrafyada barınırlar. Büyük hayvanları avlayarak beslenirler. İnsanlara bile saldırabilirler. Sayıları oldukça azalmış bir hayvandır.

  8- Panter : Baş ve gövde uzunluğu 1.20 metre, kuyruk uzunluğu 75 cm civarındadır. Eskiden pantere leopar denilirdi. Asya da ve Afrika da yaşayan ve etle beslenen bir hayvandır. Ağaçlara tırmanması ile ünlüdür, çok çevik bir hayvandır. İnsanlar tarafından postu için avlanılır.


  Etobur hayvanlar olarak, dünyada bunlardan başka birçok hayvan mevcuttur. Vahşi doğada yaşam mücadelesi veren bu hayvanlar, hayatlarını idame ettirmek için kıyasıya bir mücadele vermektedirler.
   

 2. çok teşekkür ederim fen ödevime yardım ettiniz
  :D:D:D:D:D:D:D <----------> XD XD XD XD XD XD XD <-------------->:):):):):):):):):):)
   

 3. hiç iyi değil ben ödevimi yapamadım on tane olcaktı SİVASTAN SEDA
   

 4. çok saolun ama biraz daha uzun olabilirdi.
   

 5. keske biraz daha uzun olsaydi
   

 6. saolun fen performansım için yaptım 95 aldım çok saolun
   

 7. ben bu ödevimi yatım 100
   

 8. teşekkürler fen den 100 almamı sağladınız
   

 9. iki tane daha yazsanız tam olacaktı
   

 10. 2tane daha gerekıyoooooooooo
   

 11. 2 tane daha gerekiyo
   

 12. bence cok ıı olmus 10 tane olmasına da hıc gerek yok 2 tanesınıde kendınız bulabılırsınız.
   

 13. mesala trex olurdu ama yazmamaılar oyuzden iyi olmuyo :)
   

Bu Sayfayı Paylaş