Etnosantrizm Nedir ?

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 27 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Etnosantrizm Nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Etnosantrizm


  Etnosantrizm bir kişinin diğerlerini kendi etnik grubunu veya kültürünü merkeze alarak değerlendirme tutumu şeklinde tanımlanabilir. Pek çok önyargı ve stereotipin kaynağını oluşturan bu değerlendirme genellikle diğerlerinin olumsuz bir tarzda nitelendirilmesiyle sonuçlanmaktadır.

  Bazen karşılaştırmalı yöntemin ilk günahı şeklinde nitelenen etnosantrizm başka toplumları bir toplumun kendine özgü kültürel varsayımlarından ya da yanlılığından yola çıkarak incelemeyi ve bu çerçevede yargılarda bulunmayı anlatan bir terim. etnosantrizm genelde bir şeyin başka toplumlardaki yapılma şeklinin aynı şeyin kendi toplumunda yapılma şeklinden daha geri olduğunu varsayar.özellikle günümüzde birçok düşünür batı felsefesinin tarihsel olarak ciddi biçimde etnosantrizme saplandığını yani Avrupa kültürü ve anlayışı içinde anlamlandırıldığını bu yüzden de evrensel ya da bütünleyici olamadığını iddia etmektedir.

  Etnosantrik kişi başka gruptan olanları kendi grubunun kültürel kabullerinden ve değerlerinden hareketle dolayısıyla tarafgir bir şekilde yargılar. Bunun altında kendi doğrularının herkes için geçerli olduğu fikri vardır ve bununla tutarlı olarak bu doğrulara sahip olmayanların ya da uymayanların geri veya aşağı olduğu oldukları sonucuna varır. Nitekim Adorno'nun otoriter kişiliği belirlemek için geliştirdiği F-ölçeğinin ana boyutlarından biri etnosantrizm boyutudur.

  Etnosantrik tutum kişilerin günlük yaşam etkinliklerinde ve davranışlarında görülebildiği gibi diğer toplumları inceleyen bilim adamlarının ya da araştırmacıların (sosyal antropologlar karşılaştırmalı kültür araştırmacıları vb.) yaklaşımlarında da söz konusu olabilir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş