Et yerken sağlığınızdan olmayın!

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Et yerken sağlığınızdan olmayın! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Eti nasıl pişirmeli?

  Her yıl Kurban Bayramı’nın gelmesi ile birlikte ülkemizde et tüketiminde artış meydana geliyor. Ancak besin değeri açısından vücudumuz için faydalı olan et, yanlış pişirme yöntemleri sonucunda son derece zararlı bir gıda maddesine dönüşebiliyor. Hatta bazı hazırlama yöntemleri insanlarda kanseronejik etkiler görülmesine neden olabiliyor. Kadıköy Şifa Tıp Merkezi - Ataşehir Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor ve Kurban Bayramı’nı daha sağlıklı geçirmek için öneriler sunuyor.


  Fazla pişmiş et ve tavuk gerçekten kanserojen mi?

  Kadıköy Şifa Tıp Merkezi - Ataşehir Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, fazla pişmiş hatta kararmış ızgara et, tavuk ve hindinin içerisindeki bir maddenin bu gıdaların DNA’sında mutasyona sebep olduğunu ve insanlarda kanserojenik etki gösterebileceğini söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay’ın açıklamasına göre yapılan çalışmalar etini veya tavuğunu çok pişmiş yiyen kişilerde, az pişmiş veya orta pişmiş yiyenlere göre çeşitli kanserlerin (prostat,pankreas, kolon,göğüs gibi) ortaya çıkma sıklığında artış görülüyor.

  Izgarada yapılan ette, 175 dereceyi geçtikten sonra HCAs denilen kanserojen maddeler oluşmaya başladığını vurgulayan Tatay, bu oluşumun etin yapısını oluşturan amino asitlerin çok yüksek ısıya maruz kalmasıyla meydana geldiğini ekliyor.

  Besin değeri açısından vücudumuz için faydalı olan et, yanlış pişirme yöntemleri sonucunda son derece zararlı bir gıda maddesine dönüşebiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yerken sağlığınızdan olmayın Forum Tarih
Elbise Giyerken Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 14 Mayıs 2012
Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Seviyeli-Ciddi Konular 27 Şubat 2012
Yemek Yerken Uymamız Gereken Görgü Kuralları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 24 Şubat 2012
Yeni elbise giyerken okunacak dua ve anlamı Dualarımız Dua paylaşımları 31 Aralık 2011
Yeni Elbise Giyerken Yapılacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş