Et Cinsleri Hakkında Genel Bilgi - Kırmızı Et Çeşitleri

'Mutfağımız Yemeklerimiz' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Et Cinsleri Hakkında Genel Bilgi - Kırmızı Et Çeşitleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KIRMIZI ET ÇEŞİTLERİ
  100 gr yağsız et >>>> 91 kalori
  100 gr az yağlı et >>>> 156 kalori
  100 gr orta yağlı et >>>> 307 kalori
  100 gr çok yağlı et >>>> 425 kalori  KUZU ETİ
  1 yaşından küçük koyun yavrusuna kuzu denir. Hafif yağlıdır. 4-9 kilo arası gelenler ve genellikle ocak-mart sonlarına kadar bulunanlar süt kuzusu, 10-15 kg arasında olan ve Mayıs-Aralık arasında bulunanlar Koyunlaşmış kuzudur. Dişisi erkeği farketmez.

  KOYUN ETİ
  Yurdumuzda 3 çeşit koyun vardır. Dağlış, Karaman, Kıvırcık. En makbulü Kıvırcıktır. Hangi cins olursa olsun koyunun erkeği dişisinden daha makbuldur. Yalnız erkeklerin burulmuş olması (erkeklik bezlerinin çıkarılmış olması) şarttır. Burulmamış koçların etleri yağsız, sert ve ağır kokulu olur. Burulma işleminin kuzu iken yapılması gerekir. Koç halinde burulmuş hayvanların etleri sert ve lifli olur. Bunu anlamak için husyelerine bakılır. Kuzu iken burulan koyunların husyeleri fındık büyüklüğünde ve beyaz kalır. Dişi koyunlar ise genellikle yavruladıktan sonra kesildikleri için kart olurlar. Etleri sert ve zor pişer.

  KIVIRCIK
  En makbul koyun etidir. Karnabat ve Merinos diye ikiye ayrılır. Karnabat'ın eti pembe ve lezzetlidir. Merinos esmer, daha lezzetsiz ve hafifçe kokulu olabilir. Kıvırcıkların kuyruğu kamçı gibi ince ve uzundur.

  DAĞLIÇ
  Beyaz ve Kara Dağlıç olarak ikiye ayrılır. Beyazlar makbuldur. Beyaz Dağlıç'ın kuyruğu üstleri geniş, yukarıdan aşağıya doğru ortaları yarık, altlarında püsküle benzer birşey sarkmaktadır. Karaların ise üst taraf daha ensiz, aşağıdaki püskül ise çok uzundur.

  KARAMAN
  Beyaz ve Kızıl karaman olarak ikiye ayrılır. Beyazın eti az çok beyaz ve kara dağlıçtan daha makbuldur. Kızıl karaman en kötü koyun eti olarak kabul edilir. Beyaz karamanın kuyruğunda püskülün yerinde üste kıvrılmış bir yumru bulunur. Kızılın ise bu yumrunun üstünde ikinci bir yumru vardır ve büyüklüğü danalarla ölçüşebilecek derecededir.

  KEÇİ ETİ
  Koyuna göre daha az lezzetlidir. Bazı kişilerde mide ve bağırsak bozukluklarına yol açabilir. Oğlak eti daha fazla tercih edilir.

  DANA ETİ
  2 haftalıktan 14 haftalığa kadar olan sığır yavrularına dana denir. Sığırdan daha az yağlı olurlar. Etlerinin pembe olmas makbuldur.

  SIĞIR ETİ
  Dana etine tercih edilir. İyi sığır eti renginin canlı ve parlak olması ile tanınır. Daha az yağlı olduğu için özellikle kıymalarda tercih edilir.

  İNEK ve ÖKÜZ ETLERİ
  Trakya ve Erzurum cinsleri vardır. Trakya cinsleri daha yağsız ve daha lezzetlidir. Etleri pembemsi, yağları limon sarısıdır. Diğerlerinin etleri esmer, yağları daha koyu sarıdır. İnek etleri, öküz etlerinden daha makbuldur.

  MANDA ETLERİ
  Dişileri tercih edilir. Çünkü dişi mandalar çalıştırılmaz. Etleri pembedir. Sığır ile mandayı ayırmanın yolu, yağ renkleridir. Mandaların yağları bembeyazdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cinsleri Hakkında Genel Forum Tarih
At Cinsleri - At Cinsleri Hakkında Genel Bilgiler Diğer Hayvanlar 29 Aralık 2008
Toprak Çeşitleri - Toprak Cinsleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 11 Nisan 2012
Apartmanda Beslenebilecek Köpek Cinsleri Kedi ve Köpekler 29 Mayıs 2011
A Harfi İle başlayan Köpek Cinsleri Ve Özellikler Kedi ve Köpekler 8 Ekim 2010
Karaağaçgiller Cinsleri ve Resimleri Doğa ve Bitkiler 8 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş