Esmer Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esmer Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  esmer köyü tanıtım - esmer köyü bilgileri - esmer köyü resimleri  Esmer, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Karapapak/Türk köyüdür. 93 harbi sonrası kafkasyadan göçlerle gelenlerin kurduğu köyün ilk yerleşimcilerinin, hamidiye tabyası komutanlarından bahadırların dedesi, kahraman bey olduğu bilinir. köyün hemen girişindeki iki köprü arasındaki 'kumocağı' diye bilinen mevkiide çanak-çömlek ve iskelet kalıntılarına sıkça rastlamak mümkündür. köyde kafaderesi, şiholar, çıngıl ve kırkgözeler diye bilinen mevkiilerde çok sık kaçak kazılar yapılmakta ve tarihi değeri olabilecek eserlere rastlanılmaktadır. köyün tarihinin urartulara dayandığını gösterecek emareler hemen her tarafta göze çarpar. esmer köyü nüfusu son elli yıldır hemen hemen sabittir. ailelere yeni eklenen nüfus, göçlere paralel bir seyir göstermektedir.
  Coğrafya

  Ağrı iline 49 km, Tutak ilçesine 9 km uzaklıktadır. köy arazisinin çoğu mera olmakla birlikte köyün yakın arazileri sulaktır. piknik ve mesire alanı olarak ağrıda ilk tercih edilebilecek yerlerdendir. murat nehri köyün yaklaşık 500 mt yakınından geçer. nehirde bir geçit, şelale ve hemen altındaki derin gölü takiben inanilmaz güzellikteki kanyon göze çarpar. yüksekliği yer yer 70 mt'yi bulur (kayabaşı). köyden erzurum ve muş'a kestirme yollar vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ama kışın ağrı il merkezine oranla daha sıcak olabilmektedir. yazları ılık ve kurak olsada, sadece yaz denebilecek dönem birbuçuk aydır. 15 hazirandan itibaren güneşin sıcaklığı hissedilir. ağustos ayı başlangıcıyla artık yeşil alan yok denecek kadar azalıp yerini sararmış otlara bırakır. ki sonbaharın geldiği söylenebilir. bölge, iklimi itibariyle yoğun kış hazırlığı gerektirir. 20 ekim itibariyle geldiği kabul edilen kışın bitişi mayıs ortalarıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 288
  2000 257
  1997 209
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cevdet Gültekin
  1999 - cevdet gültekin
  1994 - kaya bahadır
  1989 - beşir bayındır
  1984 - ihsan yılmaz
  >2009>>> - sağı özturan

  Altyapı bilgileri

  Köyde, [[ilköğretim okulu vardır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esmer Köyü Hakkında Forum Tarih
Esmer Buğdayın Sağlığa Yararları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 18 Aralık 2012
Bir Poşet İstanbul Toprağı Kitabı - Emin Keşmer Kitap, Resim ve Dergi 11 Haziran 2012
Hülya Avşar Ciwan Haco Kütçe Düet Esmer 2012 Kürtçe Müzik Videoları 21 Şubat 2012
Esmeray Kimdir - Esmeray Hayatı Sanatçı Tanıtımları 5 Ocak 2012
Esmerlere hangi makyaj yakışır Güzellik & Bakım 3 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş