Esmahanım Köyü Akçakoca Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Esmahanım Köyü Akçakoca Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  esmahanım köyü bilgileri - esmahanım köyü resimleri - esma hanım köyü tanıtım  Esmahanım, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

  Esmahanım diğer adıyla Malan 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında, Ruslara karşı verdikleri bağımsızlık direnişini kaybeden ve bu direnişten sonra sürgünle gelen Abhazların yerleşmiş olduğu bir köydür. Abhazca ismi Melen nehri yakınlarında olduğu içindirr. Türkçe ismi ise köyün kurucusu Esma hanım'dan gelmiştir


  Kültür

  Köyün genel nüfusu bir kuzey kafkas topluluğu olan Abhazlar'dan oluşmaktadır. kısmen hemşinli bulunmaktadır. Yöresel yemekleri, Abhaz ve hemşin yemekleridir. Bunlar içinde Abısta (Abhazlara özgü bir ekmek türü), haluj (abhaz mantısı), sızbal (genellikle erikten yapılan bir tür meze) gibi çeşitler mevcuttur. Gelenek bakımından abhaz geleneklerine bağlı kalınmıştır. Yöresel oyunları; Abhazlar için Apsuva koşara ve Rinnadır. Abhazların neredeyse tüm oyunları kızlı-erkekli eşler şeklinde oynanır. hemşinlilere özgü oyunlar ise horondur ve tulum ile onlarada kızlı erekekli oynarlar Abhazların geleneksel çalgıları akordion ve mızıkadır. Aynı zamanda da düğünler de tahtalara vurularak da ritim tutulur. Abhazların sadece kendilerinde özgü bir gelenekleri vardır. Abhazlar kendi aralarında soylara (sülalelere) ayrılır. Esmanahım daki Abhazlar, Kabba,Suktar(Kutarba), Koadzba, Aşuba, Argun, K'eçba, Kurua, Kurkunaa, Akhba, Çiüşba, Khikuba vb. sülalelerden oluşur. çoğunlukla Kabba ve "Koadzba" soyundandır. Başka soylardan da aileler de bulunmaktadır. Köydeki konuşma dilleri Abhazca ve Hemşin dilleridir. Köy halkı, kendi arasında bu dillerden konuşurlar.===Coğrafya=== Düzce iline 30 km, Akçakoca ilçesine 24 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yılın hemen her mevsimi yağış almaktadır.


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak fındık tarımı yapılmaktadır. Türkiye'nin en verimli fındık tarlalarının bir kısmı burada bulunmaktadır. Hayvancılık olarak büyük baş yaygındır. Kuş gribi hastalığından önce çok çeşitli kümes hayvancılığı da yapılmaktaydı.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Esmahanım köyü, civar köylere nazaran daha merkezi bir yapıya sahip olduğundan Abhazya'dan Türkiye'deki soydaşlarını görmeye gelenler tarafından sık sık ziyaret edilir. Esmahanım köyü, daha önce bir çok kez Abhazya'dan gelen önemli şahsiyetleri ağarlamıştır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esmahanım Köyü Akçakoca Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş