Eskiyayla Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskiyayla Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskiyayla Köyü Pamukova Bilgileri - Eskiyayla Köyü Hakkında - Eskiyayla Köyü Tanıtımı - Eskiyayla Köyü Resimleri
  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: İSMAİL CAMCI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 104 [2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  Eskiyayla, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy 1896 yılında Bulgaristanın Osmanpazarı ilçesinden göç etmiş türkler tarafından kurulmuştur. İlk gelen 7 sülale (Hüsmenoğulları, kaykıoğulları, çolaklar, Şakirler,) sülaleleridir. Köyün ilk sahipleri o zamanlar yazları göç eden yörüklerdir. Yazları gelen ve yaylada havancılık yapan yörükler vardır. İlk buraya gelen şimdiki eskiyayla köylüleri o zaman zaten yüksek yayla olan bu yerlere Eskiyayla demişler ve köyün adı o günden beri değişmeden devam etmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenekleri: Köyde düğünler (eskiden) davul zurna eşliğinde yapılırdı.Son yıllarda ise yemekli düğüne dönmüştür. Eski yıllarda düğün yapacak aileye tüm köylü de yardımcı olur. Eskiyayla düğününe komşu köylerden davet edilen gençler katılır klarnet ve davul eşliğinde çalan ekipler düğün evine kadar gelerek oyunlar oynardı. Çok sayıda katılan diğer köylüler köyün hemen hemen her tarafını düğün ve eğlence alanı haline getirirlerdi. Böylece düğünlerden sonra başka düğün için köyün düğünlerinden uzun uzun söz edilirdi. Köy Yemekleri: Genelde çok çeitli yemek türü yapılan köyde çeşitli baklıyat yemeklerinden her çeşiti yapılmakta. Muhacir çöreği meşhurdur. Küle gömerek yapılan çörek içine kabartma maddesi de katıldıktan sonra sıcak halde yenmektedir. Sadece Eskiyayla da yapılan bu çörekten dolayı köy deyince akla muhacir çöreği gelmektedir. Birde köyde köy fırınında yapılan köy ekmeği vardır. Her evde mevcut olan köy fırınında sık sık ekmekler yapılmaktadır. Ekmek yapan aileler gelen misafir ve çocuklara ilk ateşte yaptıkları simit şeklindeki ekmekerden ikram etmekteler. Tatlilar: Kıvrim denen açılmış hamuru oklavaya sararak tepsiye cevirip üzerine tatlısı dökülerek yapılır. Kabak tatlısı, baklava tatlısı, sütlaç ve incir tatlısı köyün önemli tatlılarından dır. Tepside yapılan "Çarşaf böreği" de köy tarafından yapılmaktadır. Gözleme, akıtma, gibi unlu börekler yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Sakarya iline 60 km, Pamukova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi hakimdir. Yayla oluşu nedeni ile biraz daha serin hava hakimdir. Kışları ise biraz daha soğuk ve yağışlıdır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 104
  1997 90

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi daha çok orman a dayanmaktadır. Köyde "Orman Köylerini Kalkındırma kooperatifi" vardır. 30 üyesi olan kooperatif başkanı uzun yıllardan beri Kemal Sağlam dır. Köy kooperatifi ormandan izine dayalaı orman ağaçlarının kesimini ve onun taşımasını yaparak (Odun, tomruk, sanayi vs) imal etmekte ve depoya teslim ederek para kazanmaktadır. Tarım ise kendi ne yetecek katar yapılarak satmadan ziyade kendi anbarlarında yiyebilecekleri miktarları aşmamaktadır. Eskiden çok miktarda yapılan büyükbaş hayvancılık gittikçe azalmıştır. Köylülerin pamukova da da evleri vardır. Kışları pamukovaya taşınmaktalar. Sadece köyde 8 hane birfiim 12 ay kalamakta dır. Yazları yükselen nüfüs ise pamukovadan gelenlerle çoğalmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İsmail CAMCI
  2004 - Nurettin Doğan 1994 - Mehmet Yavuz
  1989 - Mehmet Yavuz
  1984 - Mehmet Yavuz

  Altyapı bilgiler

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur köyde az sayıda insan olduğu için okuyan öğrenci de yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskiyayla Köyü Pamukova Forum Tarih
Eskiyaylacık Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Eskiyaylacık İlköğretim Okulu Nevşehir Gülşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ekim 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş