Eskiyüreğil Köyü Merkez Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskiyüreğil Köyü Merkez Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Eskiyüreğil Köyü Bilgileri -Eskiyüreğil Köyü Hakkında - Eskiyüreğil Köyü Tanıtımı - Eskiyüreğil Köyü Resimleri  Eskiyüreğil ,Kütahya Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl: KÜTAHYA

  İle Uzaklığı:40 km

  İlçeye Uzaklığı: km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:715
  1997:656

  Tarihi

  Osmanlı'dan olup ilk Göçerlerdendir. Yörük kökenli olarakda bilinmektedir. Çok eski tarihinde Kalın Ören Şehri diye geçermiş. Buna ait tarihi kalıntılar köyün arazisinde eski Mezarlar,Hamamlar varmış. Sonraki yıllarda köyün ismi Atik Yüreğil olarak geçerdi.Köy sonradan bir kaç ailenin Bilecik'e bağlı Bozüyük ilçesi sınırlarında yeni bir yerleşim yeri oluşturup adınıda Yeni Yüreğil olarak almıştır. İki köy arasında akrabalık bağları devam etmektedir. Köyümüzün daha sonralardan ismi Eski Yüreğil olarak kayıtlara geçmiştir.

  Kültür

  Köyün yemek kültürü çok geniş olmamakla birlikte hamur işleriyle,açma börekleriyle,gözleme,mantı,yufka böreği,kuru yufkadan et suyuyla yapılan tirit,mayasız hamurdan soda ve yoğurtla hazırlanan hamursuz,ev ekmeği,pide,sabah kahvaltısı için gözleme,Akıtma,Alibey böreği, bunlar köyün başlıca hamur işleridir. Köyün başlıca sulu yemekleri ; Kuru fasulye,nohut,yeşil mercimek,yoğurtlu çorba ve sulu et yemekleri başlıca sulu yemeklerdir. Köyün tatlıları; Ev baklavası,pancar pekmezi,un helvası, kabak tatlısı köyün tatlılarıdır.eskimiş hamurdan yapıklan kirde,kartalaç,balık ekmegi,insanlarının dedi kodularıyla yoğrulmuş gıybet ekmeği,acılı çekememezlik turşusu, ekşi ihanet lokması ve birbirlerinin yüzüne gülüp arkasından sövüp siyenlerin yediği eşşek kestanesi...

  Coğrafya

  Kütahya merkezine 40 km uzaklıktadır..bozüyük e de 35 kilometre

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

  Ekonomisi ve Ekonomi Tarihî

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün kökeninde ticari olarak çok geçmiş zamanda faaliyetleri mevcuttur. Buna dayalı olarak tarihi bilinmemekle birlikte dağlardan ekipler halinde gidilip sahlep kazıp bunu köye getirip kaynattıktan sonra kurutup değirmende un halinde öğütüp büyük şehirlerdeki pastane ve dondurma üreticilerine pazarlamaktadırlar. Şu anda hala sahlepçilik yapılmaktadır. koyde sahlepcılıgı ılk olarak karasuluk yanı mehmet ozak ın dedesı yapmıstır.köyde ekonomi mekonomi kalmamıştır.liseyi bitirip üniversiteye devam eden öğrenci sayısı bi elin parmaklarını gecmeyecek akdar azdır.Okulu bitiren iş bulma ümidiyle sanayi kenti olan bozüyük e gitmektedir.Emekli olan ise yine bi elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.Ben isyan etmiyim de kim isyan etsin bre mülhüzler.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köyün muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  daha eski tarih bilgisine güvenenler varsa yazsın

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat içinde sağlık hizmeti verecek sağlık personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskiyüreğil Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş