Eskimolar nasıl ısınırlar - Eskimolar nasıl ısınıyorlardı

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Eskimolar nasıl ısınırlar - Eskimolar nasıl ısınıyorlardı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskimolar Nasıl Isınırlar ?

  Eskimolar adına igloo denen buzdan evler yaparlar. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.

  Eskimolar Evlerini Nasıl Isıtırlar?
  Eskimoların evleri küçücüktür ama sıcacıktır. Bembeyaz büyük bir kutu gibi gözükür.
  Eskimoların evleri sanıldığı aksine içleri 10 derecedir ve giysilerinizi kurutabilirsiniz ve sandığınızdan oldukça geniştir içerde yağla çalışan gaz lambası kullanılır ve bununla yemek pişirilir, hayvan postlarından oluşmuş oturma yeri vardır, içeri bir tünelden girilir ve igloo yerden derindedir bundan dolayı içerde iki büklüm kalmazsınız

  İngilizce “Eskimo evi”. “iglu” diye okunur. Kardan buzdan oyulur.
  Kardan evlerin duvarları, yine kardan yapılan kalıplarla örülmüştür. Bu kalıplar, kar tanecikleri ve bu tanecikler arasında bulunan hava dolu gözeneklerden meydana gelir. Öyle ki kar kalıplarının yapısının büyük bir kısmının hava dolu gözeneklerden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Durgun havanın ısı iletimi, katı maddelerin ısı iletiminden daha düşüktür. Bu şekilde gözenekli yapıya sahip cisimlerin ısı iletimlerinin zayıf olması beklenir. Kışın giydiğimiz yünlü elbiselerimiz, binalarda kullanılan kiremitler ve yalıtım malzemeleri bu tür gözenekli yapılara örnek verilebilir. Dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya ısı geçişini zorlaştıran bu sistem sayesinde kardan evlerde yakılan küçük bir ateş bile dışarıdaki dondurucu soğuğa karşı Eskimoların korunmasında yeterli olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskimolar nasıl ısınırlar Forum Tarih
Eskimolar Buzdan Evlerini Nasıl Isıtır? Konu Dışı Başlıklar 11 Şubat 2014
Eskimolar Kutuplarda Nasıl Yaşarlar Seviyeli-Ciddi Konular 1 Ocak 2012
Eskimolar - Eskimolar Nasıl Yaşar? Ülkeler Coğrafyası 4 Haziran 2011
Eskimolar - Eskimolar Nasıl Beslenir? Ülkeler Coğrafyası 4 Haziran 2011
Eskimolar - Eskimolar Nasıl Isınır? Ülkeler Coğrafyası 4 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş