Eskikadı Köyü Kelkit Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Eskikadı Köyü Kelkit Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Kelkit Eskikadı Köyü - Eskikadı Köyü Hakkında Bilgiler - Eskikadı Köyü Resimleri  Eskikadı, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adı 1700 yıllarda Osmanlı İmparatorluğu'nun iç işleri güvenliğini sağlayıp ve askerede şavaşlarda yardımlarda bulunan kadıların köyümüzde yaşadığı varsayıldığı için yaklaşık 200 yıldır ismi değişmeyen civarda tek köydür.Asıl Osmanlı Arşiv kayıtlarında ise köyü Musul ve Urfa dolaylarından gelerek Kelkit bölgesine yerleşen Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİ Aşiretinin KADILAR Kolundan insanlar kurduğu için kadı ismi vardır.Bu aşiretin Kadılı kolu halen urfada mevcuttur.Yöre özelliğine göre söylem değişmiş(KADIYAN)Olmuşlardır.Köyün eski adı "Kadılı" olmakla beraber 70 li yıllarda çakırlar olarak değiştirilmiiştir. Köyün eski geçmişi vardır. müslüman Türklerin yerleşmesi ile "kadılı" adını almıştır.Köy kelkit havzasının en eski köylerindendir.bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.bir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Kelkitte bilinen 7 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün etrafında Osmanlıyı kuran bu aşiret mensuplarının yaptırdığı bir çok islam eseri vardır.Türkiyenin her tarafına yerleşmiş olan Karakeçili aşireti Ertuğrul Gaziye bağlılıklarını yüzyıllarca sürdürmüşler ve onu söğüt/Bilecik Urfa Karacadağda,Kırıkkalede çeşitli etkinliklerle anmaktadırlar..

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Gümüşhane iline 84 km, Kelkit ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de Karadeniz bölgesinde bulunmasına ramen karasal iklimi] etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 173
  1997 212

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hacı Yalçın
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskikadı Köyü Kelkit Forum Tarih
Eskikadın Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş