Eskikızılelma Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskikızılelma Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskikızılelma Köyü Mustafakemalpaşa - Eskikızılelma Köyü resimleri - Eskikızılelma Köyü hakkında - Eskikızılelma Köyü tanıtımı Bursa
  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Eskikızılelma, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy halkının Abdülhamit han döneminde, doğu Türkistan'daki Rus saldırılarından koruma amaçlı, Bursa'nın (Kirmas) Mustafa Kemal Pasa ilçesinin Balıkesir bölgesindeki vadiye yerleştirilmiştir. İsmi de Osmanlı'nın büyük ideali olan Kızıl Elma düşüncesinden gelmektedir.

  Köy halkı tarihte bir çok savaş ve sefere katılmış ve başta I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore, Kıbrıs gibi savaşlarda onlarca şehit vermiştir.

  Köyün kültürel anlayışı Osmanlı ve doğu Türkistan'a dayalıdır. Köy halkı klasik Osmanlı köyü yaşantısına alışık olmakla beraber eskiyi yaşamaktan ödün vermez.


  Coğrafya

  Köy halkı; Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya yörelerinde kalabalık bulunan ve Osmanlı'nın da kurucusu olan Karakeçili yörüklerindendir. İlçeye bağlı Killik, Kocakoru, Körekem, Ömeraltı, Çakallar, Şehriman, İncealipınarı, Doğanpınar, Korubaşı, Ağaçlı, Uğurlupınar, Eskikızılelma, Yaylaçayır köyleri de aynı aşiretten olup akrabadır. Bursa'da 60 civarında Karakeçili köyü vardır. En fazla Karakeçili köyü Mustafakemalpaşa'da bulunmaktadır (14 köy).

  Bursa iline 60, Mustafakemalpaşa ilçesine 41 Km. uzaklıktadır. Etrafı dağlık ve kayalık olmakla beraber elverişli tarla ve arazileri de mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 508
  1997 467

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık, kozacılık yanında sanayi fabrikaları ve mermer ocakları, maden ocakları da vardır.

  Muhtarlar

  Sırasıyla;

  Koca Mustafa
  Emin Dayı
  Mustafa Çavuş
  Osman Şahin
  Mehmet Aydın
  İsmail Filiz
  İsmail Başarır
  Mehmet Ulu
  Mustafa Erdinç
  Hayri Borazan
  İbrahim Çetin
  Mehmet Bozkurt
  Yakup Kılıç
  Mustafa Başarır

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. İkinci kademe öğrencileri taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş