Eskihisar Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskihisar Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskihisar Köyü Elmalı Bilgileri - Eskihisar Köyü Hakkında - Eskihisar Köyü Tanıtımı -Eskihisar Köyü Resimleri  İlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: YUSUF ÇETİN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 944 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07700
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Elmalı
  Web Sitesi
  Eskihisar, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  tarihi pek bilinmemektedir ama Bir rivayete göre likyalılardan tarafından kurulmuştur.

  Kültür

  Köyün geleneklerinden olarak kışları özellikle, soğuk kış gecelerinde arabaşı çorbası sıkca yapılmakta, komşular ve eş dost çağrılarak afiyetle yenmektedir.Sonbaharda bağ bozumu zamanında, satılamayan üzümler, köyün muhteif yerlerinde bulunan adalıklanda pekmez yapılır. Pekmez ocağından Sıcak sıcak çıkarılan pekmek çevrede bulunan çor çocuk, büyük küçük herkes çağrılır ve pekmez savrılarak köpüğü gelenler tarafından üzüm yaprağı ile içilir.Hoşmerim ünlüdür fakat son zamanlarda fazla yapan bulunmadığından yeni yetişen gençler tarafından fazla bilinmemektedir.Kış gecelerinde yapılan yiyeceklerden biride başka bölgelerde adına tirit denen kölledir.

  Coğrafya

  Antalya iline 130 km, Elmalı ilçesine 14 km uzaklıktadır. Fethiye yolu üzerindende gidilmektedir.Köyümüz dağlarla çevrili çanak biçiminde bir ovanın kenarında elmalı dağının batısında bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi olmasına rağmen daha çok karasal iklim hakim olduğu görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve sert geçmektedir.Eski yıllara göre köyümüz daha az yağış almaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 tam ksein olmamakla beraber 1500 2000 civarı olduğu tahmin edilmektedir.
  2000 967
  1997 998

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. genellikle domates ve elma yetiştirilir ve bu sebzeler antalyada halde ya da cevre ilçelerin pazarlarında satılır. 2007 ve 2008 yılında 750 hektarı bulan sera yapımı köyün ekomomisini arttırmıştır. Bununla ilgili olarak köye paketleme fabrikası yapılmaktadır ilgili yetkililerin dikkatine yaz sezonun da sebze satımı yapılmaktadır. sera domatesi

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmaktadır. Köyün 4 camisi olup ikisinde görevli bulunmaktadır. Caminin biri Vakıflara ait olup 2008 yılında restore yapılmaktadır.Cami restorasyonu tamamlanmış olup kullanıma açılmıştır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ilçeye ulaşım 14 Km.dir.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. tarım kradi kooperatifi bulunmaktadır.Ayrıca köyümüzde tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır. köyümüz ihracata yönelik çalışmalar yapılmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskihisar Köyü Elmalı Forum Tarih
Eskihisar Köyü Hakkında Bilgi Halkapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Eskihisar köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Eskihisar Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Eskihisar Köyü Yatağan Muğla Muğla Tanıtımı 17 Nisan 2010
Eskihisar Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş