Eskihamal Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskihamal Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eskihamal köyü resimleri - eskihamal köyü tanıtım - eskihamal köyü merkez  Eskihamal, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyümüzün esas adı KEŞOGLU dur. köye ilk gelenler keşogulları oldugundan 1934 yılına kadar keşoglu olarak anıldı. 1934 yılında şimdiki adı olan ESKİHAMAL olarak degişti.köyümüzün geçmişi 1809 tarihine kadar bilinmektedir ancak daha öncesi bilinmemektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi. Tipik anadolu köyü eskihamal anadolu kültürünün bütün özelliklerini taşır.
  Coğrafya

  Sivas iline 202 km, Gürün ilçesine 30 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. KIŞLARI YOGUN GEÇEN YAZLARI SERİN VE KIRAÇ ARAZİSİ VARDIR ÇEVRESİNDE LİNYİT.KROM.KÖMÜR MADENLERİ BULUNMAKTADIR
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 200
  2000 625
  1997 681
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda yaşanan göçler köyümüzde hayvancılık yok dnecek kadar azaldı. tabi devletin de hayvancılık politikalarının etkisi büyük oldu. Küçükbaş hayvan yok denecek kadar az. büyükbaş havyan da hane başı 1 veya 2 tanedir. köyümüzün 21 bin dönüm tarıma elverişli arazisinin tamamı ekilir. gürün ilçesinin bugday ambarı sayılır. bugdaydan başka arpa nohut ve kayısıcılık köyümüzün ekonomisnde önemli yeri var.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.2009 yerel seçimlerde muhtar Şeh hamit Yılmaz olmuştur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskihamal Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş