Eskigüney Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskigüney Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskigüney Köyü Uşak Merkez - Eskigüney Köyü Bilgileri - Eskigüney Köyü Hakkinda - Eskigüney Köyü Resimleri  Eskigüney, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı,Uşak Merkeze 27 km uzaklıkta bir Orman ve yayla köyüdür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Mustafa YAREN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 27 km

  İlçeye Uzaklığı: 27 km

  Rakım: m

  Kültür
  Eskigüney Köyü her şeyden önce Uşak ilinin,Pkk terör örgütüne şehit vermiş köylerinden birisidir.(Şehit FERİDUN ALABAŞ,Allah-u Teâla gani gani Rahmet eylesin,Mekânını Cennet eylesin.) Eskigüney köyünde,yaşlı birkaç kişi hariç okuma yazma bilmeyen yoktur.1970 ve 1980 li yıllarda şehre göç çoğalmıştır.Eskiye nazaran Lise ve Üniversite mezunları her gecen yıl artmaktadır.Köyde yaşayanlarda genellikle yörük kültürü hakimdir.Misafirperverdirler ve büyüklerine karşı saygılı davranırlar.Örf,Anane ve Geleneklerine bağlıdırlar.Aynı isim ve soyisime sahip iki veya daha fazla kişiye rastlamak mümkündür.Bu durumda kişilerin tesbiti için Takma ad (Lakap)kullanılır. Eski Güney Köyünün Tarhana çorbası, Haşhaşlı Ekmeği ve Katmeri, yağlı güreşleri meşhurdur.

  Coğrafya
  Uşak Merkezine 27 km uzaklıktadır.Güneydoğusunda Eğlence(Uşak),Güneyinde Paçacılar(Uşak),Batısında Göynükören (Gediz),Kuzeyinde Vakıf (Gediz) Köyleri bulunmaktadır.Eskigüney Köyü Uşağın Gedize sınır köyüdür.Köyün yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemektedir. M.Ö. 5. yüzyılda Pers İmparatorluğu kralı Darius I zamanında yapılmış olan, Batıda Sardis'ten,Bugünkü adıyla SART'tan (Salihli) başlayarak , doğuya doğru Türkiye'nin orta kuzey kısmından Asur'un başkenti Nineveh'a "NINOVA"ya (şu anki Musul, Irak) varan KRAL YOLU'nun,Köyün DERE Mevkiinden dere boyu devam ederek,ULUPINAR Mevkiinde bulunan Hisar(Köylülerin tabiriyle ASAR)dan geçerek,Banaz istikametine doğru devam ettiği belirtilmektedir

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve karlı,yazları yayla ve Orman Köyü olması hasebiyle serin,Bahar mevsimlerinde yağmurludur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 530
  2000 500
  1997 495

  1970 li yıllarda Uşak Merkeze ve Yurtdışına (çoğunlukla Almanyaya) başlayan göç,1980 li yıllarda hızlanmış ve Köyün nüfusu hemen hemen yarıya düşmüştür.Gerek şehir merkezine,gerekse yurtdışına gidenler yerleşim bölgesi olarak, Uşak merkezde Aybey (Eybek) Mahallesi ve çokkozlar yolu,Bozkurt Mahallesi ve çokkozlar yolunu tercih etmişlerdir.Yazları Köyün nüfusu azalmasına rağmen,Kışları mevsimlik iş gücünün dönmesiyle biraz artmaktadır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ekseri Buğday,Arpa, Nohut ve Fasülye ekimi yapılmaktadır.Temel Gıda maddelerinde dışa(şehre) fazla bağımlı değildirler (Sıvı yağ,Tuz,Şeker ve Çay hariç).Ceviz ağacı yetiştirilerek köyün Ekonomisine katkıda bulunulmaktadır.Son zamanlarda Devlet desteğiyle Mandıra inekçiliği teşvik edilmektedir. köydeki çoğu erkek,bilhassa hasat mevsiminden sonra mevsimlik iş için, Uşak ve diğer illere giderler ve Kışın tekrar Köye dönerler.Bazı erkekler de Yukarıdere mevkiinde bulunan Porselen Madeni yataklarında çalışmaktadır.


  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2010 - Mustafa YAREN
  2009 - Mustafa YAREN
  2004 - Mustafa YAREN
  1999 - Mustafa YAREN
  1994 - Ibrahim BOZBEY
  1989 - Ibrahim BOZBEY
  1984 - Recep KAHRAMAN

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskigüney Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş