Eskidere Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskidere Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eskidere köyü bilgileri - eskidere köyü resimleri - eskidere köyü tanıtım


  Eskidere, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi-

  eskidere koyu 1627 yilinda ensulo adinda biri tarafinda kurulmistur ayrica soyunun ismide perwiz,dir su an itibariyle perwizler ve sefikler dunyanin her tarafina yayilmislardir koy tipik anadolu alevi koyudur.


  Coğrafya

  Sivas iline 123 km, İmranlı ilçesine 10 km uzaklıktadır.Kızılırmağın en büyük kolu olan ve Zara'da birleşen Acıdere köyün alt kısmından ve köy arazisinden geçerek KÖRABBAS Köyüyle sınır oluşturmaktadır.Yazları sıcak ve kurak kışları sert geçmekte tam bir karasal iklim hüküm sürmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 14
  2000 11
  1997 14
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda köy arazisinde kiracı olarak kalan arıcıların teşvik etmeleriyle deneme mahiyetinde arıcılık işine de el atılmiştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 1980 Yılına kadar her Altı Yılda bir yapılan seçimler bu tarihten sonra Beş Yılda bir yapılmaya başlamıştır


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat öğrencisi olmadığı için 1981 yılından bu yana kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak Köylüler tarafından iptidai bir şekilde yapıldığından sağlıklı bir netice vermemekte arada yapılan tamir ve bakımla devreye sokulmaktadır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi, Sağlık ocağı yoktur İlkokulun Bir Sınıfı Sağlık Odası Olarak Düzenlenmiş ama Eleman Yetersizliğinden Düzenli İşlememektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Baz İstasyonu olmadığından ve derede olduğu için Cep telefonları çalışmamaktadır.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş