Eskidağiçi Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskidağiçi Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zile Eskidağiçi Köyü Bilgileri - Eskidağiçi Köyü Hakkında - Eskidağiçi Köyü Tanıtımı - Eskidağiçi Köyü Resimleri  Eskidağiçi, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:ZİLE

  İl: TOKAT

  Tarihi

  I. Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı-Rus Savaşları sırasında, Kars-Erzurum bölgesinden göç etmiştir. Sebebi ise Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan Ermeniler'in bu bölgedeki Türkler'i öldürerek azaltmaya başlamasıdır. Seferberlik ilan edilince köydeki eli silah tutan herkes savaşa çağrılır ve köylerde kalan kadın ve çocuklar kağnılarla göç ederler. 1877-78 (H-1293) Rus Harbi'nde Ermeniler, Ruslar'la işbirliği yaparak Türk köylerine saldırmışlar ve Türkler de göç etmişlerdir. Terk edilen köylere de Kürt aşiretleri yerleşmiştir.

  Büyüklerin ifadelerine göre; köylülerden eli silah tutan tüm erkekler, seferberlik ilan edildiğinde savaşa gitmiştir. Birgün jandarma komutanı köye gelir ve köyü gezer. Yaşlı bir amcayı yanına çağırır ve "amca" der, "Ermeniler Ruslar'la işbirliği halinde ilerliyor, oldukçada yaklaştılar, siz başlarında bulunacak şekilde yanınıza yiyecek giyecek birşeyler alın ve köyü terkedin" der. Bunun üzerine yaşlı amca kadınları ve çocukları toplar, kağnılara bindirir ve yola koyulurlar. Ancak Ermeni çetelerden bir gurup bunların önünü keser ve özellikle yaşlı amcaya eziyet yapmaya başlarlar. Yalvarmasına rağmen "ne olur yapmayın" demesine rağmen taşlarla kolunu bacağını kırarlar. Ancak diğerleri, çoluk çocuk kaçışır ve kağnılarla yola devam ederler. Yaşlı amca orada kalır ve bir daha haber de alınamaz. Daha sonra Zile'de Karyün mevkiinde bir yere yerleşirler. Ancak bir gurup ise Salur köyü mevkine yerleşir. Daha sonra ise devlet şu anda köyün bulunduğu yer olan rampanın yüzüne yerleştirir. Aşağıki rampa diye anılırken daha sonra köyün adı Aşağı Kirampa olarak kalır. Daha sonra köyün ismi Eskidağiçi olarak değiştirilir. Şu anda köy oldukça yoğun göç vermiş ve ilk okul kapanmış ve taşımalı eğitim yapılmaktadir.Kürt köyüdür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Tokat iline 85 km, Zile ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, iç anadolu iklimi

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 238
  1997 217

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Selahattin Işık
  1999 - Rıfat Kesler
  1994 - İsmet Akalan
  1989 - Yusuf Kara

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Eskidağiçi Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskidağiçi Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş