Eskibağ Köyü Gündoğmuş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Eskibağ Köyü Gündoğmuş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskibağ Köyü Gündoğmuş Bilgileri- Eskibağ Köyü Hakkında -Eskibağ Köyü Tanıtımı - Eskibağ Köyü Resimleri  İlçe: GÜNDOĞMUŞ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: NİHAT ER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (242) 787 11 24

  Cep Telefonu:

  0 (535) 342 46 23


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 385 2000
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07860
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Gündoğmuş
  Web Sitesi http:

  Eskibağ, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  ben nimet i seviyorum ramazan bilgin bilin ki suskunluğum korkumdan değil asaletimdendir

  1.Yayla Göçü:Köyün yaylası Yarıksu'dur.Yaylaya genel olarak ekinler biçildikten sonra yani temmuz başında göçülür.Hayvanlar ve eşyalar bir gün önce çıkarılır(yani perşembe günü).Yaylaya cuma namazı kılınır,ikindiden sonra herkez yeni elbiselerini,ayakkabısını,şapkasını giyer,beline ipek kuşaklarını kuşanır hep birden yola koyulurlar.Aksu dediğimiz yere varınca,çocuklar mantar tabancalarını,tüfeği olan tüfeğini havaya doğru patlatır ve biraz burada konaklanır,daha sonra yola devam edilir,yaklaşık yaya olarak bir saat sonra yaylaya varılır.Yayla çam ,ladin ve sedir ağaçları arasındadır.İki obadan oluşur.Obaların ortasında suyu ağaç oluktan akan ve önünde hayvanların su içme yeri olan çeşmeleri vardır.

  2. Yaylada yeni kesilmiş uzun bir kalasın ortası delinerek,toprağa dikilmiş ve ortası sivretilmiş kazığın ortasına bindirilerek yapılmış 'cıngıldak' denilen bir tarafına kadın ve kızların diğer tarafına da erkeklerin bindiği ve ayakların yere vurularak döndürüldüğü bir oyun oynanırmış.Özellikle akşamları bu eğlence yapılırmış.Ancak çokeskiden bu cıngıldaktan bir kız düşüyor ve ölüyor.Bu olaydan sonra bir daha cıngıldak oynanmamış.

  3. Yaylada gündüz evinde uyuyanları uyandırmadan,yorganına ,çula veya battaniyesine iplikle dikerler,uyanınca adam dikilen eşyayla birlikte yürümeye çalışırmış bunu görenler başlarmış gülmeye.

  4. Bu köyde bayram namazından sonra bayramlaşılır.Herkez evine gider evinde pişirilen yemeklerden birkaç kap yemek ve yufka ekmekleri alır.Caminin sundurmasının üzerine serilen kilimlere önce yaşlılar ve uzaktan gelen misafirler,sonra orta yaşlılar ve daha sonra da gençler ve çocuklar oturarak yemek yenir dualar okunur.Bu yemekten sonra insanlar bayram ziyaretlerine başlarlar.Bu adet sadece bu köyde vardır.Bunun nedeni ise;eskilerde çevre köylerde cami yokmuş bayram namazı burada kılınırmış.Uzaktan gelen insanlar aç kalmasın diye bu yemek yenirmiş.Daha sonra bu adet günümüze kadar gelmiş.

  Coğrafya

  Antalya iline 182 km, Gündoğmuş ilçesine 32 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 385
  1997 303

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde iki bakkal ve iki kahvehane vardır.Köy konağı ve Orman bölge şefliği vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskibağ Köyü Gündoğmuş Forum Tarih
Eskibağlar Köyü Kemah Erzincan Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010
Eskibağ Köyü Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Eskibağ İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Eskibağ İlköğretim Okulu Gündoğmuş Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş