Eski zamanlarda hikayeci

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Eski zamanlarda hikayeci konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski zamanlarda köy kahvelerinde yada baska yerlerde hikayeler, destanlar, mistik olaylar anlatan kisiler varmis. Simdi bunlara hikayeci deniyor sanirim ama sanirim baska bir ismi vardi. Yardimci olursaniz sevinirim.

  Saygilar
  Süreyya Gürgün
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Emin değilim ama rivayetçi olabilir sanırım biraz araştırdım bu şekilde buldum.


  Hikâyeci (Rivayetçi) Tarih

  Bu tarz ilk olarak eski Yunan’da ortaya çıkmıştır. Başlangıçta ağızdan ağza dolaşan hatıralar şairler tarafından nazım tarzında söylenmekte ve bunlara “epos” adı verilmekteyken, Logograflar tarafından hikâyeleştirilerek nesre çevrilmişler ve arşivlerdeki malzemenin de ilavesiyle içlerine birtakım gerçekler de karışmıştır. Fakat yine de, Strabon’un ifadesiyle bunlar “epos” olmaktan kurtulamamışlardır. Logografların eserleri ne edebi, ne de tarihi eserlerdir. Sadece ilmi araştırma yolunu açan “basit kronikler”dir.()

  [​IMG]

  “Tarihin Babası” adıyla bilinen Herodotos her ne kadar Logografların yolundan gitmişse de, insanı merkez haline getirmiş olması ve kavrayış üstünlüğüyle onlardan ayrılır. Herodotos da hikâyeci tarih tarzını kullanmıştır. Fakat olayları peş peşe sıralamakla kalmamış, onları bir düzen içinde nakletmiş ve bir kompozisyon örneği vermiştir. Eserinde az da olsa siyasi görüşler vardır. Tenkit düşüncesine sahip olmamakla birlikte, gördükleri ile duydukları arasında bir ayrım yapmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş