Eski Japon Uçak Gemisi HIJMS Akagi

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 21 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Eski Japon Uçak Gemisi HIJMS Akagi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski Japon Uçak Gemisi HIJMS Akagi

  HIJMS Akagi

  Akagi (Japonca: 赤城, Japonya'nın Kanto bölgesinde bir yanardağ "Kızıl kale " alamında) Japon İmparatorluk Donanmasında II. Dünya Savaşı sırasında hizmet etmiş bir uçak gemisidir.

  Akagi Pearl Harbor saldırısı sırasında ana görevde yer aldı fakat Midway Savaşı sırasında diğer üç büyük savaş gemisi gibi Enterprise,Hornet ve Yorktown uçak gemilerinden kalkan pike bombardıman uçakları tarafından batırıldı.

  [​IMG]

  Tanımı

  Akagi Kure Japonya'da Amagi sınıfı zırhlı olarak denize indirildi. Washington Donanma Antlaşması'nın getirdiği baskılar nedeniyle 1922 yılında o ve kardeşleri uçak gemisine dönüştürüldüler. Amagi 1 Eylül 1923 tarihinde bir depremde yok oldu ve sınıfın diğer zırhlıları Atago ve Takao 1924 yılında iptal edildiler. Sınıfından geriye kalan Akagi'nin yapımına 22 Nisan 1925 tarihinde başlandı ve Yokosuka Donanma tesislerinde 27 Mart 1927 tarihinde Japonya'nın ilk iki geniş uçak gemisinden biri olarak tamamlandı. Akagi 1935-1938 arası muazzam bir tekrar yapılandırma işleminden geçti ve olağan dışı bir şekilde iskele tarafına bir adacık eklenmesi ile birlikte tam boylu bir uçuş güvertesi yapılarak kapasitesi 61 uçaktan 91 uçağa çıkartıldı. Bununla beraber geminin batırılışı zamanlarında uçak boyutlarının genişlemesi bu kapasite arttırımını etkisiz bıraktı.

  Bu geminin geliştirilmesi sürecinde Japon İmparatorluk Donanması Amirallerinin, zırhlı ve kruvazörlere verilen önemi uçak gemilerine taşıması yatar. Orjinal olarak Akagi ve benzer bir gemi olan Kaga (orjinal olarak destroyer olarak yapılmıştı) herhangi bir savaş durumunda çok hızlı bir şekilde ana gemi haline gelebilecek şekilde değişitirilebilme niyetiyle yapılmıştı. Bu tasarımın içinde taret kuleleri, magazinler ve büyük top taretlerini destekleyen diğer ekipmanları bulunmaktaydı. Top taretlerinin ve ateş kontrol mürettebatları eğitim aldılar. Ahşap uçuş güvertesi ve hangar güverteleri çok çavuk bir şekilde çıkartılarak büyük top taretlerine yuva olacak şekilde tasarlandı.

  1935-1938 arasında, IJN amiralleri uçak gemilerinin ana gemiye eş değerde olduklarına inandılar. Akagi ve Kaga uçak kapasitesini arttırmak için kapsamlı tekrar yapılanmadan geçtiler çünkü ana gemi planlarından vazgeçilmişti. 1941de IJN gemileri uçak gemisine uygun şekilde güvertelerle denize indiriyordu. 1944de ise Ise ve Hyuga gibi eski zırhlılar kıç taretleri çıkartılmış ve küçük bir filoya pist olabilecek uçuş güverteleri ile donatılmışken yeni süper zırhlı Shinano kontrüksiyon halindeyken değiştirilerek süper uçak gemisi olarak denize indirilmişti.

  Tarihi

  İlk kumandanı daha sonra İmparatorluk Donanması başkomutanı olacak olan Kaptan Isoroku Yamamotodur. Çinde bir kaç yıl boyunca 1. Taşıyıcı Donanmanın sancak gemisi olarak görev aldı. Akagi Pearl Harbor saldırısı ve Hint Okyanusu baskınında görev aldı ve 5 Haziran 1942 tarihinde Midway Savaşı sırasında Amerikan Donanmasına bağlı uçaklar tarafından batırıldı.

  Pearl Harbor saldırısı

  II. Dünya Savaşında, Kaptan Hasegawa Kiichi komutası altındaydı ve Pearl Harbor saldırısı için oluşturulmuş vurucu güçte Oramiral Chuichi Nagumo'nun sancak gemisiydi. Oahu'ya iki saldırı dalgasının da gönderilmesinde yer aldı. İlk dalgada Maryland, Tennessee, West Virginia, Oklahoma, ve California'yı hedeflemiş 27 Kate ile Hicam Hava üssünü hedeflemiş 9 Zero havalandı. İkinci dalgada ise Neosho, Shaw veNevada'yı hedefleyen 18 Vals uçağı bulunuyordu.

  Ocak 1942'de Akagi Bismarck Adalarında gerçekleşenRabaul Savaşına destek veriyordu. 19 Şubat 1942 günü Darwin saldırısı için Avustralyanın Darwin şehrine uçaklarını göndererek USS Peary de dahil olmak üzere 9 geminin batmasını sağladı. Mart 1942 tarihinde Akagi Java adalarına yapılan çıkartmayı destekliyordu.

  Akagi 1942 Nisan'ının başlarında Kaptan Aoki Taijiro kumandasında Hint Okyanusu Akınının bir parçasıydı. 5 Nisan 1942'de Cornwall ve Dorsetshire kruvazörlerinin ve eskortlarının batırılmasına yardımcı olmak için hava gücünü Colombo ve Ceylon'a gönderdi.

  19 Nisan 1942 tarihinde, Doolittle Baskınını gerçekleştiren gerçek Hornet ve Enterprise uçak gemilerinin başarısızlıkla sonuçlanan kovalanmasına katıldı.


  Midway

  25 Mayıs 1942'de Akagi Midway Adasına gerçekleşecek saldırıda yer almak üzere emir aldı. Uçakları 21 Mitsubishi A6M "Zero" avcı uçağı, 21 Aichi D3A "Val" pike bombardıman uçağı ve 21 Nakajima B5N "Kate" torpido bombardıman uçağından oluşuyordu. [1] 4 Haziran'da saldırı kuvvetlerini gönderdi ve ayrıca Amerikan uçak gemilerinden ve kara üslerinden kalkan uçakları tarafından saldırıya uğradı. 10:26'da USS Enterprise'dan kalkan pike bombardıman uçakları tarafından saldırıya uğradı ve bir isabet aldı. Bu isabet Amerikan uçak gemilerine karşı hazırlanmakta olan ve hangar güvertelerinde bulunan silahlı ve yakıt almış uçakların arasına denk geldi. Uçak yakıtının yanışı kontrol altına alınamadı. Aynı atakta hemen yan tarafta suya düşen iki ıskadan birinin kıç bölgesinde suda patlamasıyla dümen hasar gördü ve 20 dakika sonra başlayacak başka bir saldırının ortasında kalınmasına neden oldu.

  Saat 10:46'da Amiral Nagumo sancağını Nagara'ya taşıdı. Akagi 13:50 de suda hareketsiz kaldı, Kaptan Aoki ve hasar kontrol personeli hariç tüm mürettebatı gemiyi terketti. Gece boyunca yanmasına rağmen batmadı. 5 Haziran günü Yamamoto, Arashio, Hagikaze, Maikaze ve Nowaki destroyerleri tarafından torpidolar ile batırılmasını emretti. Saat 05:20'de 263 askerini kaybetmiş bir şekilde battı. Savaşta kaybedilen diğer Japon uçak gemileri ile karşılaştırılırsa en az kayıpla en şanslı olanıydı.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eski Japon Uçak Forum Tarih
Japonyanın Eski Para Birimi Nedir Ülke Kültürleri 24 Haziran 2011
Eski Türk devletlerinde kurultaya kimler katılırdı kısaca Tarihi Bilgiler 9 Şubat 2017
2017 Eskişehir nüfusu Eskişehir Tanıtımı 31 Ocak 2017
Polis teşkilatının kuruluş tarihi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Ocak 2017
Eski zamanlarda oynanan oyunlar kısaca Çocuk Oyunları 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş