Eskişehir'de Ekonomik Hayat

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Eskişehir'de Ekonomik Hayat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyetten önce ekonomisi genelde tarıma dayalı olan Eskişehir'de 1894 te Almanlar tarafından Lokomotif ve Tamir Atölyesi kurulmuş ve bu atölye 1924 yılında TCDD işletmesine devredilmiştir

  Cumhuriyetten sonra 1933 yılında Şeker Fabrikası ve ona bağlı olarak Makine Fabrikası, 1965 yılında Sümerbank Basma Sanayi Müessesesi kurulmuştur. Şeker Fabrikasına bağlı Makine Fabrikası 1969 yılında müstakil bir kuruluş haline gelmiştir. Bu fabrikalar Bölge Sanayiinin gelişmesi ve dolayısıyla ekonominin canlanmasını sağlamıştır.


  Kamu sektörünün yanı sıra özel sektörde çeşitli alanlarda faaliyet göstermeye başlamış, Toprak Sanayii, Un ve Mamülleri Sanayii, Ağaç Sanayii, Çimento ve Mamülleri ile Çelik Eşya Sanayii ve Makine Sanayii gelişmiştir.

  Bu durumda ilimiz, Türkiye'nin sayılı illerinden biri haline gelmiştir. Sanayiin daha ekonomik ve rahat çalışabilmesi için Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi gibi sanayi alanları oluşturulmuştur.

  Ülkemizin tek Uçak Motor Fabrikası (TUSAŞ) ile Dizel Lokomotif motoru üreten tek fabrikası (TÜLOMSAŞ) ilimizdedir. Yine ülkemizin en yüksek kapasiteli Buzdolabı (ARÇELİK) ve Kompresör Fabrikası ilimizde bulunmaktadır.

  Ayrıca Bisküvi Üretimi ve Soba üretiminde de İlimiz ülke genelinde ağırlıklı bir pay' a sahiptir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eskişehir'de Ekonomik Hayat Forum Tarih
Eskişehir'de akıl almaz olay Yurt İçi Haberler 20 Şubat 2010
Eskişehir'de zafer sözü Diğer Takımlar 13 Şubat 2010
Eskişehir'den çıkış yok! 1-0 Diğer Takımlar 24 Ocak 2010
Eskişehir'de gözler Youla'da Diğer Takımlar 13 Aralık 2009
Eskişehir'de güneş açtı Diğer Takımlar 8 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş