eskişehir üniversitesi

'Üniversiteler' forumunda RiVeR_Nn tarafından 18 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  eskişehir üniversitesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eskişehir üniversitesi

  eskişehir üniversitesi tarihçesi
  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir'de üniversite yaşamını başlatan Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri ile 1970 yılında kurulmuştur.  18 Ağustos 1993'te ıkan 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri; Sağlık Hizmetleri ve Eskişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları, Fen Bilimleri, ****lurji ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile aılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü 1993 yılında Osmangazi Üniversitesi adıyla yeniden yapılanmştır.
  Daha sonra, 1994'de Sivrihisar Meslek Yüksekokulu, 1995'te Ziraat ve İlahiyat Fakülteleri, 1998'de Eğitim Fakültesi, 2007'de Turizm ve Otel şletmeciliği Yüksekokulu, Mahmudiye Meslek Yüksekokulu ve Devlet Konservatuarı kurulmuştur.

  37 yıllık bilimsel birikimi ile köklü ve gçlü bir üniversite olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi çağdaş bilim yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir.

  eskişehir üniversitesinin sundugu olanaklar  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ KONSEYİ


  Öğrencilerin üniversite yönetiminde yer almaları amacıyla her yıl yeniden seçilen öğrenci temsilcileri, öğrenci sorunlarını ve düşüncelerini kendi birimlerinin karar organlarında gündeme getirebilmekte, Öğrenci Konseyi ve başkanının aracılığıyla da Üniversite Yönetim Kurulu ve Senatosu toplantılarına katılabilmektedir.

  ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ (ERASMUS) PROGRAMI

  Üniversitemiz, Avrupa Üniversiteleri arasında işbirliği ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimini öngören Erasmus Programına katılmıştır. Erasmus programı, akademik eğitim programlarının karşılıklı olarak tanınmasını ve diplomaların geçerli olmasını amaçlamaktadır.

  Değişim programı Üniversitemizde 2005-2006 öğretim yılından itibaren uygulanmaktadır

  Erasmus değişim programı ile ilgilenen öğrenciler Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Birimi ' nden bilgi alabilirler.  "Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrencilerine Socrates / Erasmus (Yükseköğretim) Programı Hakkında Bilgiler" için tıklayınız  BAŞARILI ÖĞRENCİLERİMİZE BURS OLANAĞI
  Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000'e, dil puanı ile ilk 1000'e girerek Üniversitemize kayıt yaptıran normal örgün öğretim lisans programı öğrencilerine, 12 ay süreyle
  Karşılıksız Başarı Bursu verilmektedir.

  Ayrıca maddi imkanı yetersiz öğrencilere de Kredi Yurtlar Kurumu'nun belirlediği kontenjan dahilinde karşılıksız burs imkanı sağlanmaktadır. Burslar öğrenim süresince Üniversitemizin belirlediği esaslara göre devam etmektedir.


  İKİNCİ ANADAL LİSANS PROGRAMI İLE İKİNCİ BİR LİSANS DİPLOMASI
  YANDAL PROGRAMI İLE SERTİFİKA OLANAĞIÇift Anadal Programı
  Çift anadal ikinci lisans programının amacı, kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrencinin aynı zamanda ikinci bir lisans diploması almak üzere öğrenim görmesini sağlamaktır.

  Öğrencinin bu programa başvurabilmesi için, başvuru sırasına kadar olan sürede kendi lisans programında tüm derslerini başarı ile tamamlamış ve genel not ortalamasının en az 3.00 olması ve başvuru anında sınıfında başarı sıralaması itibarıyla ilk %20 içinde yer alması gerekir.

  Kendi lisans programında mezuniyet hakkı elde eden öğrenciye, çift anadal programını verilen sürede en az 2.00 genel not ortalaması ile tamamlaması halinde Çift Anadal İkinci Lisans Diploması verilir
  Yandal Programı

  Yandal programının amacı, kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrencinin ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika almasını sağlamaktır.

  Öğrencinin bu programa başvurabilmesi için, başvuru sırasına kadar olan sürede kendi lisans programında tüm derslerini başarı ile tamamlamış ve genel not ortalamasının en az 2.50 olması gerekir.
  Yandal programını, kendi lisans programından mezuniyet hakkı elde ettiği tarihe kadar en az 2.00 genel not ortalaması ile tamamlayan öğrenciye "Yandal Sertifikası" verilir.


  FAKÜLTE İÇİ BÖLÜMLER ARASI YATAY GEÇİŞ OLANAĞI

  Genel not ortalaması en az 2.5 olan Mühendislik Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri öğrencileri üçüncü yarıyıl başında kayıtlı oldukları fakültenin bölümleri arasında yatay geçiş yapabilirler.

  Fakülte içi bölümlerarası yatay geçiş esasları şunlardır:

  1-Üniversite içinde bölümler arası yatay geçiş yalnızca Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakültelerinde ve fakültelerin kendi içindeki bölümler arasında uygulanır.
  2-Bölümler arası yatay geçiş yalnızca 3. yarıyıl başında yapılır. Yatay geçiş başvuruları öğretim yılının başlamasından bir gün öncesine kadar yapılabilir.
  3-Öğrencinin ayrılacağı bölümün 1. ve 2. yarıyıllardaki derslerinin tümünü alarak sınavlarını başarmış olması ve sağladığı genel not ortalamasının en az 2.5 olması gerekir.
  4-Bölümle arası yatay geçiş kontenjanları; fakülteye başka yükseköğretim kurumlarından yapılacak başvurular için öğretim yılı başında tespit edilecek yatay geçiş kontenjanından ayrı olarak belirlenir.
  5-Geçiş yapan öğrencinin intibakı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Önlisans-Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine uygun olarak, geçiş yapılan bölümce hazırlanır ve Fakülte Yönetim Kurulu onayına sunulur.
  6-Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde, Mimarlık bölümünden Mühendislik bölümlerine ve Mühendislik bölümlerinden Mimarlık bölümüne yatay geçiş yapılamaz.
  7-Fen-Edebiyat Fakültesinde bölümler arası yatay geçiş yalnızca öğrencinin kayıtlı olduğu programın puan türündeki bölümler arasında yapılabilir. Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümüne ise yalnız Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri yatay geçiş yapabilir. Ancak bu öğrencilerin en az iki yabancı dilden (İngilizce, Almanca, Fransızca) ÜDS yada KPDS' den 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekir. Bir dilden başarılı olanlar ikinci dil için ya Üniversitemizce açılacak muafiyet sınavına girerek ya da bir yıl süreyle zorunlu hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmak zorundadır. Bu şartları yerine getiremeyenler yatay geçiş yapamazlar.
  8-Öğretim dili İngilizce olan bölümlere yapılacak başvurular için öğrencinin hazırlık sınıfı muafiyeti sağlamış olması veya Yabancı Diller Bölümünce açılacak hazırlık sınıfı muafiyet sınavını başarmış olması gereklidir.
  9-Bölümler arası yatay geçiş başvuruları ilgili Fakülte Yönetim Kurulu'nca değerlendirilir ve karara bağlanır.


  AKADEMİK DANIŞMANLIK  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde her öğrenciye öğrenimlerinde karşılaşacakları sorunların çözümünde ve ders seçimlerinde yardımcı olmak amacıyla bir akademik danışman atanmaktadır.


  ÖĞRENİM DİLİ

  Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümünde İngilizce, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde öğrencinin programı kazandığı dilin dışında İngilizce, Almanca ya da Fransızca, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunda ise İngilizce ya da Almanca dillerinin birinden bir yıl süreli zorunlu hazırlık programı uygulanmaktadır. Yabancı dil hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümler dışındaki tüm lisans programları ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma olanağı vardır.


  ŞEREF VE YÜKSEKŞEREF ÖĞRENCİLERİNE BELGE  Tıp Fakültesi dışındaki tüm birimlerde kredili sistem uygulanmakta olup, genel not ortalaması en az 2.00 olan öğrenci başarılı sayılmaktadır. Yarıyıl not ortalaması 3.00-3.49 olan öğrenci yarıyıl şeref öğrencisi, 3.50-4.00 olan öğrenci yarıyıl yüksek şeref öğrencisiolarak ilan edilir


  YAZ OKULU'NDA DERS ALMA OLANAĞI

  Üniversitenin öğretim olanaklarının yaz aylarında da değerlendirilmesi amacıyla açılan yaz okulunda öğrencilere, not yükseltebilme, kendi programı dışındaki bir programdan ders alabilme, bir üst sınıftan ders alarak daha kısa sürede mezun olabilme olanağı verilmektedir.


  YATAY VE DİKEY GEÇİŞ

  Üniversitemizin tüm birimlerine Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda kontenjan dahilinde yatay geçişle öğrenci kabul edilmektedir.Meslek yüksekokulları mezunları, ilgili yönetmelikteki koşulları sağlamaları halinde dört yıllık lisans eğitimine devam edebilmektedir.  TÜM ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ TEK MERKEZDE

  Tüm öğrenci işlemleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı' nca yürütülmektedir. Öğrenci İşleri ile ilgili bilgiler www.ogu.edu.tr internet adresinde Öğrenci İşleri başlığı altında yayınlanmaktadır.

  Öğrenciler, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi ile internet üzerinden ders kaydı yapabilmekte ve akademik durumlarını Öğrenci Bilgi Sistemi'nden izleyebilmektedir. Kredili sistem uygulanan birim öğrencilerinden isteyenlere, sınav sonuçları, grup mesaj, ilan ve duyurular Öğrenci Bilgi Sistemi Cep Telefonu Servisi ile ulaştırılmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ocak 2009

 2. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - eskişehir üniversitesi Forum Tarih
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 4 Nisan 2010
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Eskişehir Anadolu üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 15 Haziran 2009
2017 Eskişehir nüfusu Eskişehir Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş